TÜRKİYE'DE BALAYI YAPILACAK YERLER

 Türkiye’de Balayına Gidilecek Yerler

Türkiye'de balayı yapılacak yerler

    Günlerce, hatta aylarca süren hazırlıklar, davetliler, organizasyon, gelinlik, damatlık derken işte o kocaman hazırlığın sonuna bir şekilde ulaştınız ve büyük gün; balayı zamanı! Ancak o kadar çok şeyle uğraştınız ki bir de balayı için vize, pasaport gibi belge işlemleriyle uğraşmak istemiyor ve tüm bunlara ayıracağınız bütçeyi de balayı süresince kullanabilmek istiyorsunuz. İşte tam bu aşamada aklınızdaki tek soru, Türkiye’de balayına gidilecek yerler nereler olabilire cevap bulmak için araştırmaya başlıyorsunuz ki; bu yazımızı tam da sizin için özenle hazırladık.

Türkiye’de Balayı İçin Dağ Evleri

    Türkiye sınırlarından çıkmadan elbette ki hemen hepimizin henüz görmediği muhteşemlikte yüzlerce, hatta binlerce yer vardır. Doğasıyla, tarihiyle öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, koca bir ömür tamamen her karışını gezip bitirmeye yetmeyecek kadar zengin. Dolayısıyla, yurt dışı için yoğun hazırlıklarla uğraşmak yerine ülke sınırları içerisinde son derece aradığınız tüm kriterlere uygun balayı yerleri bulmak mümkün.

    Bu listemiz, biraz popüler yerlerden ziyade daha az kişinin keşfettiği ve Türkiye’de balayı için dağ evleri konaklaması yapabileceğiniz türden yerler olacak ve hiç pişman olmayacaksınız. İşte bunlardan ilki, doğaseverler için geliyor. Hem uzun süreli koşturma ve telaşın yorgunluğunu atmak, hem de kendinizi huzurun ve sakinliğin kollarına bırakmak istiyorsanız mutlaka tercih listenizin başında Bolu Abant olmalı. Abant’ın hem yaz, hem de kış severler için tercih edilebilecek bir yer olduğunu da başta söylemek isteriz ki; her mevsimde doğanın ayrı rengiyle ve dokusuyla buluşabileceğiniz bir yerden söz ediyoruz. Doğa yürüyüşleri ve gölbaşında huzurlu, sakin vakit geçirmek isterseniz bahar aylarında daha çok seçenek bulabileceğiniz bu yerde, kış aylarında ise doğanın karla kaplanmış görüntüsü de sizi mest edecek. Abant’ı tercih edenlerin çoğu butik tarzında otellerde kalmayı seçiyor olsa da, yine göl çevresinde isteğinize uygun şekilde beş yıldızlı otellere kadar konaklama imkânına da sahipsiniz. Eğer daha sakin aktivitelerle balayı geçirmek niyetindeyseniz, bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri ile doğanın keyfini çıkarabileceğiniz gibi, daha aksiyon sever bir çiftseniz safari ve paraşüt gibi spor faaliyetlerini de deneyimleyebileceksiniz.   

Türkiyede balayına gidilecek yerler abant

    Listemizde ikinci sırada yer alan yer ise yine doğa ve huzur severler için, hatta doğayı tercih etmeyecek olanların dahi resimlerini gördüğünde büyüsüne kapıldığı bir yer ki; Karadeniz yaylaları. Bu bölgedeki yaylaların balayı için hizmete odaklı gelişim sağlayan en bilineni olan Ayder Yaylası, çoğu kişinin tatil süresince doyamadığı ve tamamen yerleşmek istediği yerlerden biri olarak anılarında yer almaya devam ediyor. Rize’de bulunan Ayder Yaylası’nı Türkiye’de balayı için tercih ettiğinizde lüks otellerden ve kalabalıklardan fikren dahi anında uzaklaşıyor, konumda bulunan ahşaptan yapılmış bir dağ evinin penceresinden güne başlarken uçsuz bucaksız yemyeşil manzarayı ciğerlerinize çekebiliyorsunuz.

Türkiyede balayı yapılacak yerler ayder yaylası

    Bu başlıktaki son önerimiz geziler için ne kadar popüler olsa da, aslında balayı için pek tercih edilmeyen bir yer. Ancak o kartpostal gibi resim karelerine hayranlıkla bakmak yerine, o karelerde yer almak isterseniz sizler de Kapadokya’yı hemen listenize eklemelisiniz. Kapadokya ilk bakışta her yeri taş toprak gibi göründüğü için, yeşil severlerin doğa olarak adlandırmadığı bir yer gibi hafızalarda yer etmiş olsa da, Türkiye sınırlarındaki bir toprağın ve taşın dahi ne denli efsane olabileceğini kanıtlar nitelikte bir yerdir. Şaraplar, vadiler, rengârenk sayısız balon şöleni ve taş oymayla yapılmış otellerde konaklamak, bal gibi bir aya bedel değil de nedir?

Türkiyede balayı yapılacak yerler kapadokya

Türkiye’de Balayı İçin Oteller

Yukarıda yazdığımız önerilerin çoğu doğaseverlere hitap eden nitelikte yerlerdi ancak siz balayı için tercihlerinizi otellerden yana kullanmaya daha sıcak bakıyorsanız, o halde öneri listesinde de değişiklikler olacaktır. İlk olarak Türkiye’de balayı için oteller başlığımızdaki önerilerimizi Ege ve Akdeniz kıyılarındaki bölgelerden bahsederek sıralayacağız. Turizm potansiyeli ve uygun iklime ev sahipliği yapıyor almaları sebebiyle daha fazla otel yatırımlarına imkân sağlayan ve bu yöndeki tüm taleplere karşılık verebilecek kapasiteye sahip tüm otelleri ülkenin kıyı şeridinde bulmak mümkün.

İlk olarak Antalya sınırlarında başlayacağımız listemize, otellerin çeşitliliği sebebiyle en tercih edilen yer olan Side ile giriş yapıyoruz. Side’nin diğer turistik yerlere göre konaklama fiyatlarında biraz daha uygun olması ve kültürel tarihinin daha ağırlıklı olması sebebiyle, özellikle balayında çok masraf yapmak istemeyen ancak otel tatillerini tercih eden kişilerce sıklıkla ziyaret edildiği bilinmektedir. Yine Antalya sınırları içerisinde Lara, Manavgat ve Alanya gibi mevkiler de otel çeşitliliği bakımından oldukça zengindir.

Türkiyede balayı yapılacak yerler antalya

Ege kıyılarında balayı için oteller sıralamasını yaparken Muğla’nın Marmaris ilçesiyle başlamak oldukça doğru olacaktır. Yine bir diğer önerimiz olan Bodrum’a kıyasla daha az kalabalık olan bu yerde butik veya lüks olmak üzere her bütçeye ve tercihe uygun otel tatili yapabilmek mümkün. Bunun yanı sıra Marmaris ve Fethiye gibi tatil merkezlerinde otel dışındayken tekne turlarıyla koy seyahatleri de yapabilirsiniz.

Türkiyede balayı yapılacak yerler muğla

İzmir sınırları içerisinde yapmayı tercih edeceğiniz balayı için en iyi otelleri, beyaz sokaklar ve pembe çiçeklerle ünlenmiş resimlerden hatırlayacağınız Çeşme’de bulabilirsiniz. Yine turizm potansiyeli yüksek bir merkez olan Çeşme’de de diğer ilçelere göre butik veya lüks olmak üzere birçok seçenek bulabileceğiniz gibi, otel dışındaki gezilerinizde de unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. 

Türkiyede balayı yapılacak yerler izmir

Türkiye’de Kışın Balayı İçin Gidilecek Yerler

“Düğünler sadece yazın mı oluyor, biz kışın evleneceğiz” diyen kış sever çiftler için de Türkiye’de kışın balayına gidilecek yerler önerilerimiz tabii ki var. Yazımızın sonlarında siz kış tatili sevenler için önerilerimiz dâhilinde ilk önce görmenizi tavsiye ettiğimiz yer, yaz kış demeden tablo gibi huzur veren doğasıyla ünlü yer olan Abant olacak. Burada yazın yeşilliğinin ve gölün, karlarla kaplı halinde dahi son derece keyif alabileceğiniz bir kış tatili geçirebileceksiniz.

Eğer Abant yetmez, daha çok soğuk, daha çok kar derseniz de mutlaka Uludağ’ı önermeden geçmeyelim. Özellikle kar ve kayak severler için muhteşem manzarasıyla sizleri büyüleyecek olan uçsuz bucaksız beyazlık sizleri bekliyor olacak. Hem kayak yapalım, sonra da gidip kış ayında açık havada güneşin tadını çıkaralım derseniz de Antalya’daki Saklıkent Kayak Merkezi’ni öneriyoruz. Ayrıca renkli balonlar, şaraplar ve taş evlerden bahsettiğimiz Kapadokya’nın da kışın balayı yapmak için yine aklınızda bulunması gereken bir yer olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

Türkiyede balayı yapılacak yerler uludağ

Son olarak ise kışın yapılacak balayında soğuk havada sıcak su keyfi sevenler için de termal oteller tercih edilebilir. En lüks ve konforlu termal otelleri bulabileceğiniz yerler arasında Dalaman, İzmir, Afyon ve Bursa gibi lokasyonlar yer alıyor.

Türkiyede balayı yapılacak yerler dalaman


Yorum Gönder

0 Yorumlar