TÜRKİYE'DE AZ BİLİNEN BALAYI YERLERİ

 Türkiye’de Az Bilinen Balayı Yerleri

türkiye az bilinen balayı yerleri

Yaz tatillerinin ne kadar paha biçilmez değere sahip olduğu hemen hemen hepimiz için aynıdır. Özellikle bütün senenin yoğun çalışmasından sonra tüm stresimizi atıp biraz olsun rahatlayarak ve enerji toplayarak evimize dönmek hepimizin hayalidir. Her ne kadar tatil denilince akla yaz aylarının popülaritesi gelse de, aslında kış tatillerinin ve kış mevsimindeki minik kaçamakların da seveni oldukça çok. Tabii tatil denince akla yalnız bunlar gelmiyor. Özellikle yeni evlenecek veya evlenmiş olan çiftler için de balayı tatilleri diğer tüm tatillerden çok daha önemlidir. Yeterince stres dolu ve yorucu bir süreçten sonra en sevdiğiniz kişiyle birlikte güzel vakit geçirmek ömür boyu unutulmayacak ender anılar arasındadır. Bu sebeple sizler de yeni evlenecekseniz veya evlenmiş ancak henüz balayına çıkamadıysanız veyahut da balayı gibi son derece romantik bir tatil yapamadığınız için daha yeni böyle bir plan yapmaya çalışıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için Türkiye’de az bilinen balayı yerleri hakkında bazı noktaları derledik. Bu destinasyonlara doğru bir tatil planı yapıyorsanız, mutlaka ama mutlaka bölgelere ait daha detaylı araştırmalar yaparak tatilinizi en dolu ve kaliteli şekilde geçirebilirsiniz. Ancak böylesine önemli bir tatil planına başlamadan öncelikle siz ve eşinizin ne tür bir tatil sevdiğine dair bazı kriterler belirlemenizin önemli olduğunu altını çizelim. Yoksa yurdun her bir köşesi olan ülkemizde tabii ki her yer oldukça güzel ancak sizin tarzınıza ve arayışınıza hangisi cevap verecekse onun hakkında detaylı bir plan yapmanızı öneriyoruz. Bu sebeple, şimdi gelin sizler için hazırladığımız bu kısa bilgilendirme yazımıza bir göz atalım.

·         İlk olarak daha sessiz, az insanın ve gürültünün olabildiğince olmadığı, yalnızca eşiyle baş başa ve huzurlu bir balayı geçirmek isteyenler için bir öneriyle; Kalem Adası ile başlıyoruz. Bu ada gerçekten de çok az kişinin bildiği bir yer. Olabildiğince sessiz, sakin ve maviliğin cüretkâr boy gösterişlerine tanık olabileceğiniz bu yer, sanki yer küreden ayrılmış gizli bir cennet bahçesi. Bu ada hakkında bilinen en güzel özelliği, bol palmiyelerin olduğu tropik iklimli bir ada olması. Ege Bölgesi’nde İzmir’in Dikili ilçesinde olan adanın bir diğer özelliği de içerisinde tek ada otelini barındırıyor olması. Bu adadaki otelde son derece lüks ve romantik bir balayı geçirebilir, neredeyse tüm hayatınızı geride bırakıp gerçekten de yepyeni bir hayata başlayacak enerjiyi bolca toplayabilirsiniz.

türkiye az bilinen balayı yerleri kalem adası

·         Az bilinen cennet köşelerinden bir diğeri olarak ise sizlere Arsuz’u öneriyoruz. Balayı tatili denilince eğer yurtiçi planı yapılıyorsa ilk akla gelen bölgeler ikliminden dolayı Akdeniz ve Ege olurken, bu sefer yine Akdeniz’e ama daha bilinmeyen bir yere gidiyoruz. Hatay iline bağlı bu yer, yüzyıllardır aslında oldukça önemli bir nokta olan ve insanların son derece hoşgörülü olarak yaşayabildiği, aynı zamanda da antik liman kentinin tarihsel boyuttaki tüm izlerini korumayı başarabilmiş bir beldedir. Akdeniz iklimi etkisiyle tabii ki güneşin, denizin ve kumun tadını doyasıya çıkarabileceksiniz ancak hem tarihi gezileri de yapalım, hem de güzel yöresel lezzetleri tadalım diyenler içinse mutlaka gidilmesi gereken bir yer burası.

türkiye az bilinen balayı yerleri arsuz

·         Balayı için biraz da ülkenin farklı noktalarına doğru uzanmamız gerekirse, rotamızı Batı Karadeniz’e doğru çevirmeliyiz. Bu bölgenin Doğu Karadeniz’den farklı olarak hem yaşam şekli, hem de iklimi ve bitki örtüsü olarak ayrıştığını biliyoruz. Bu özellikler bu bölgede sizlerin her ne kadar çok fazla bilinmese de aslında çok güzel bir balayı geçirmenizi sağlayacaklar. Tarihimiz açısından da son derece önemli olan Amasya ili, Yeşilırmak Nehri ile bütünleşen eski yapılarıyla birlikte sizlere romantik ve aynı zamanda son derece tarihsel bir balayı yaşatabilir. Nehir boyunca uzanan eski ahşap konaklarda yemek yiyerek ve tavernalarda eğlenerek vakit geçirebilir, gündüzleri de kaya mezarlarını ve tarihsel yerlerini gezerek küçük bir şehrin sokaklarını adımlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

türkiye az bilinen balayı yerleri amasya

·         Türkiye’de az bilinen balayı yerleri hakkında her ne kadar en az bilinen yerleri yazıyor olsak da, listemizin bu maddesinde Kapadokya gibi bir yeri önermeden geçemeyeceğiz. Balayı denilince en popüler yerler olarak akla gelen deniz, kum ve güneş üçlüsüne oldukça aykırı; ancak böyle bir tatil yerine tercih ettiğinizde sizleri daha da memnun edecek bir balayı olacağından, bu maddeyi bir hatırlatma olarak eklemek istedik. Oyma taş evlerin, renkli balonların, gün batımının ve Peri Bacaları’nın manzarasının artık yurt dışında da hayranları çok. Böyle bir şehirde yalnızca kısa bir seyahat değil, aslında en çok da balayı gibi oldukça romantik bir tatil geçirmelisiniz. Loş ışıklar, gün doğumunda gökyüzüne havalanacağınız bir balon, gün batımını lezzetli şaraplar eşliğinde seyredebileceğiniz bir yer olan Kapadokya, balayı için sizi asla pişman etmeyecek.

türkiye az bilinen balayı yerleri kapadokya

·         Listemizin son sırasında ise tamamen aksiyon ve sportif faaliyetlere katılarak eğlenmek isteyen çiftler için bir önerimiz olacak. Hisarönü Fethiye’nin merkezi konumunda olan ve aynı zamanda Ölüdeniz’e de oldukça yakın olan bir yer. İsim olarak çok duyulmamış olabilir ancak Fethiye’ye gidenler bilirler ki buradaki aksiyon hiçbir yerde yok desek abartmış olmayız. Doğa sporları seven çiftler için trekingler, raftingler ve dalış yapabilecekleri her imkân mevcut. Yamaç paraşütü ve farklı zaman dilimleri için seçebileceğiniz tekne turları gibi ne ararsanız bulabileceğiniz bir bölge burası. Balayında yalnızca otellere kapanıp kalmak istemiyor, eşinizle birlikte eğlenceli zaman geçirirken aynı zamanda yeni deneyimler de yaşamak istiyorsanız, kesinlikle listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

türkiye az bilinen balayı yerleri hisarönü

Yorum Gönder

0 Yorumlar