İSTANBUL'DA ÇOCUKLARLA GEZİLEBİLECEK YERLER

 İstanbul’da Çocuklarla Gezilebilecek Yerler

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler

Seyahatler, geziler, kısa ya da uzun tatiller, her yaş grubundan her insanın çok sevdiği bir aktivitedir. Tatil planları özellikle ailecek yapıldığında, tadından yenmez. İstanbul da seyahat ve gezi planları dâhilinde en çok gezmek ve görmek istenen şehirlerden biridir. Tarihinden doğal güzelliklerine, kültürel merkezlerinden sosyal imkânlarına kadar hemen her yaş grubuna hitap edecek düzeyde dolu dolu bir şehirdir İstanbul. Çocuklu aileler için İstanbul’un en bilinen tarihi güzelliklerini gezmek doğru bir seçim olmayabilir zira çünkü küçük yaştaki çocuklar için ailelerin daha ilgi çekici ve çocuklara hitap eden yerlere ihtiyacı olur. Bu sebeple hiçbir yere gidemeyen, kısa tatil vakitlerini dahi evlerinde ya da yalnızca piknik alanlarında geçirmek zorunda kalan aileler için bizler bu yazımızda İstanbul’da çocuklarla gezilebilecek yerler hakkında onlarca yerden en güzellerine yer vereceğiz. Böylelikle çocuklarıyla hem bilgilendirici, hem eğlenceli, hem de kaliteli vakit geçirmek isteyen aileler için fırsat buldukları anları değerlendirebilecekleri güzel zamanlara biraz olsun katkıda bulunmaya çalışacağız.

·         İstanbul Oyuncak Müzesi: Çocuk deyince illa ki sizlerin de aklına oyuncaklar geliyor değil mi? Hem gezerek, hem öğrenerek, hem de oyuncaklarla dolu bir vakit geçirmeyi hangi aile istemez ki? Özellikle çocuklar için son derece ilgi çekici olan bu müzede, klasik tarihi parçaların sergilenme anlayışının çok dışına çıkılmış, tarihteki oyuncaklarla günümüze kadar uzanan bir oyuncak yolculuğuna çıkılması amaçlanmış. 18. Yüzyıldan itibaren günümüze dek geçen süre içerisinde tüm dünya üzerindeki farklı oyuncak tiplerinin sergilendiği Sunay Akın’ın 2005 senesinde açtığı bu müze, çocuklarınızı mest edecek.

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler istanbul oyuncak müzesi

·         Legoland Discovery Center İstanbul: Çocuklarınızı masallar diyarına gitmişçesine mutlu edecek bir diğer yer de Legoland olarak bilinen bu merkez. Çocuğunuzun yaşı 3 ve 14 yaş aralığında ise; mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken bir yer burası. Bu merkezin çocuklu aileler için özel olduğunu da vurgulamalıyız çünkü tamamen çocuklar için açılmış olan bu tesise girebilmek için yetişkinlerin yanında çocuklar olmak zorunda. Yani, çocuksuz girilmez! Birbirinden güzel 15 çeşit oyun alanının Legolardan kurulduğu bu yerde çocuklarınız çok keyifli vakit geçirecekken, aynı zamanda eve dönmeden gramla parça satışından da faydalanıp serüveninize evde de devam edebileceksiniz.

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler legoland discovery canter

·         İstanbul Kelebek Çiftliği: Kendilerinin her biri birer kelebek kadar masum olan çocuklarınızın kelebek çiftliğinde bu rengârenk hayvanları görmesini istemez misiniz? Hem sizin için hem de çocuklarınız için farklı bir deneyim sağlayacak olan bu çiftlikte ilk olarak kısa bir tanıtım videosu ile karşılanıyorsunuz. Sonrasında da sizleri bu alanda uzmanlaşan kişiler çiftlikteki kelebekleri gezdirmeye başlıyor ve böylelikle tropik anlamda bilgiler edinirken rengârenk bir dünyaya geçiş yapıyorsunuz. Ayrıca bu zararsız hayvanlar çocuklarınızın üzerine konduğunda da çok renkli görüntülere şahit olacaksınız. Öyle ki insanlarla birlikte olmaya gayet alışık olan bu minik dostlarımızın beslenme anlarını da izleyerek canlı bir belgesel tadında gezi deneyimine sahip olabileceksiniz.

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler kelebek çiftliği

·         Uçurtma Müzesi: Hem bizlerin çocukluk yıllarında, hem de tüm çocuklar için oldukça eğlenceli olan bir aktivitedir uçurtma uçurmak. Öyle ki eski zamanlarda daha sık olmasına rağmen, günümüzde de uçurtma şenlikleri düzenlenen bazı unutulmaz anlar yaşayabiliyoruz. Bu tür şenliklere çocuğunuzla birlikte katılma fırsatını daha önce yakalayabildiyseniz, eminiz ki Uçurtma Müzesi sizleri son derece memnun bırakacak. Ya da bu müzenin ziyaretinden sonra, çocuğunuzla birlikte bir uçurtma yapabilir ve uçurmak için güzel bir parka doğru yola çıkabilirsiniz. Dünyanın neredeyse her yerinden derlenmiş olan farklı farklı şekillerdeki uçurtmalarla çocuklar için rüya gibi bir ortam hazırlanmış burada. Hatta biraz önce de bahsettiğimiz gibi, dilerseniz buradaki gezinizin sonunda atölyeye geçerek kendi uçurtmanızı burada da yapabilir, böylelikle hem eğitici, hem de eğlenceli bir gezi gerçekleştirmiş olursunuz. 

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler uçurtma müzesi

·         Forestanbul: Şimdiki önerimizde, binalarda ve parksız alanlarda doyasıya oynayamayan çocuklarımız için tüm gün kıpır kıpır olacakları bir aktivite sağlayan Forestanbul hizmetinden bahsedeceğiz. Bu merkezde sizleri ve çocuklarınızı büyük bir macera bekliyor olacak. Taşdere Mesire Alanı diye geçen mevkide yer alan bu platformda sizler de çocuklarınızla birlikte 6 farklı parkurdan birini seçerek ağaçların arasına konumlandırılmış yerlerden zaman zaman tırmanarak, zaman zaman dengede durmaya çalışarak geçişler yapmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca yalnızca hafta sonu tatili için değil, eğer çocuğunuzun doğum günü gibi özel bir günde arkadaşlarıyla doyasıya eğlenmelerini isterseniz de burada toplanmayı ve birlikte vakit geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler forestanbul

·         Pelit Çikolata Müzesi: Yazımızın başından beri sizlere İstanbul’da çocuklarla gezilebilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalışıyoruz yalnız İstanbul gibi bir şehir için bu yerlerin sayısı o kadar fazla ki, tamamını anlatmak neredeyse imkânsız. Bu sebeple şimdiki maddede Pelit Çikolata Müzesi hakkında kısa bilgileri vererek yazımızı sonlandıracağız. Evet, yanlış duymadınız! Burası bir çikolata müzesi ve içeride gördüğünüz her bir parça, heykellerden tablolara kadar her şey çikolatadan yapılıyor. Çocuklarınız için de son derece ilgi çekici olacak bu müzede çikolatanın yalnızca yendiği zaman mutluluk vermediğine şahit olacaksınız. Ayrıca farklı tasarımlarla oluşturulmuş çikolata çeşmeleri ile de çocuklarınız gözlerini alamayacak, sonrasında ise dilerseniz atölye kısmına geçerek çocuklarınızla birlikte çikolatalı pastalar yapmayı deneyebilirsiniz. Eminiz ki müze gezisi çocuklarınız için bundan daha eğlenceli ve tatlı olamayacak. Şimdiden afiyet olsun!

istanbul çocuklarla gezilebilecek yerler pelit çikolata müzesi

Yorum Gönder

0 Yorumlar