TÜRKİYE'DE EKONOMİK TATİL YERLERİ

Türkiye’de Ekonomik Tatil Yerleri

türkiye'de ekonomik tatil yerleri


Seyahat etmek aslında günümüz şartlarında hemen herkesin yapabildiği bir eylem değildir. Özellikle bugüne dek hep lüks bir ihtiyaç olarak tatile gitmenin aslında psikolojik anlamda çok önemli bir yeri olduğunun keşfedilmeye başlanmasıyla daha çok rağbet görmeye başlamıştır. Ancak yine de seyahatlerin çok fazla para harcamak anlamına geldiği algısı henüz tam anlamıyla değişmemiştir. Bu sebeple bu yazımızda sizlere seyahat etmenin aslında her zaman bütçeyi aşan bir şey olmadığını ve son derece cüzi miktarlara da tatil yapılabileceğini kısaca anlatmış olacağız. Bu amaçla sizlere Türkiye’de ekonomik tatil yerleri hakkında kısa bilgiler derledik ve şimdi gelin hep birlikte buralara doğru bir yolculuğa çıkalım. türkiye'de ekonomik tatil yerleri eskişehir

Yazımıza ilk olarak İç Anadolu’nun gözbebeği olan, adı eski ile başlıyor olsa da kendisi son derece modern olan bir şehirden; Eskişehir’den bahsedeceğiz. Bu şehir her ne kadar yakın bir tarihe dek sıradan bir karasal bölge olsa da, özellikle son dönemlerde şehre yapılan yatırımlar ve modernleşme girişimleri sayesinde İç Anadolu Bölgesi’nin gözbebeği haline gelen bir şehir oldu. Ayrıca tam şehir merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi’nin kampüsü de, merkezde öğrenci yerleşkelerinin artmasına ve şehrin daha dinamik olmasına sebep oldu. Öğrenci şehri sıfatına sahip olan bu şehrin ekonomik olmaması tahmin edersiniz ki pek mümkün değil. Odunpazarı denen mevkideki eski Osmanlı evleri, müzeler, doğal alanlar ve hatta yapay plajı olan bu kentte, Porsuk Çayı üzerinde Venedik havasında gondol keyfi yapmak bile mümkün. 


türkiye'de ekonomik tatil yerleri bartın

Eskişehir her ne kadar öğrenci şehri olduğu için ekonomik olsa da, uygun ekonomisine küçük bir yer olmasından ve modern sisteme ihtiyaç duyulmayan bir yerleşim olmasından kaynaklı sahip olan Bartın’dan da biraz bahsedelim. Bu kentin küçük olması, turistlerin gözbebeği olmadığı anlamına gelmiyor. Özellikle filmlerde bile çokça tercih edilen Amasra beldesi, balayı tatilleri için bile tercih edilebilecek kadar güzel deniz ve sahillere sahip. Amasra’nın kendine özgü atmosferi de, bu bölgeyi oldukça çekici kılan bir diğer özelliği. Bölgede 3000 senelik varlığıyla günümüzde de hala ayakta olan Amasra evlerinin şirin yapıları, dar sokakları ve rengârenk çiçeklerle bezenmiş pencereleri de bu mevkiinin en etkileyici özellikleri arasında. Ayrıca küçük bir belde olmasından kaynaklı olarak diğer sahil şehirlerine göre oldukça ekonomik fiyatlarla bir tatil geçirme imkânına da sahipsiniz. 


türkiye'de ekonomik tatil yerleri gaziantep

Biraz da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güzelliklerine doğru uzanalım ve şimdiki durağımız Gaziantep olsun. Gazi unvanı alan tek şehrimiz olan bu kentin, son derece köklü tarihe sahip olması ve kültürüyle geleneklere sıkıca bağlı olması, o şehre gittiğinizde çok farklı bir seyahat deneyimlemenizi sağlayacak. Zeugma Mozaik Müzesi gibi binlerce yıllık tarihe sahip olan yapılar ve kültürel güzelliklerle donanmış bu şehirde gezmeden önce tek tek planlama yapılmasını ve böylece hiçbir ayrıntıyı atlamamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca ekonomik yönden düşünecek olursak, elbette ki oldukça uygun. Çünkü en popüler restoranlarda dahi tıka basa yediğiniz yemeklerden sonra gelen hesap her daim düşündüğünüzden de uygun oluyor. 

türkiye'de ekonomik tatil yerleri akyaka

Yazımızın bu durağında ise Muğla’ya yer vereceğiz. Zira Muğla denince akla ilk gelen turistik yerler Fethiye, Dalaman, Marmaris, Bodrum gibi yerler olsa da, biz biraz daha az bilinen bir mevkiden; Akyaka’dan bahsedeceğiz. Diğer yerlere göre çok daha uygun fiyatlarla tatil yapabileceğiniz bu beldede palmiyelerin altında uzanabileceğiniz plaj, deniz ürünlerinin en lezizlerini tadabileceğiniz restoranlar ve Azmak Nehri’nde tekneyle yapacağınız eşsiz tur imkânına sahip olacaksınız. Üstelik ekonomik olarak çok daha uygun olan bu beldede konaklamak için küçük butik oteller de tercih edilebileceği gibi kamp tutkunları için yerler bulmak da mümkün.  

türkiye'de ekonomik tatil yerleri avşa adası

Türkiye’de ekonomik tatil yerleri listemizin sonunda ise sizlere aslında daha çok 1970 senelerinde meşhur olan bir tatil beldesinden; Balıkesir’in Avşa Adası’ndan bahsedeceğiz. Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki deniz turizminin günümüzde daha çok yapılanması sebebiyle Avşa Adası’nın eski potansiyel ziyaretçisine sahip olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu durum Ada’nın kötü bir tatil mevkisi olduğu anlamına değil, daha uygun tatil yapabileceğiniz anlamına geliyor. Tavşanlı, Çınar ve Yiğitler olarak bilinen en ünlü koylara sahip olan Ada’daki plajlarda son derece keyifli bir tatil yapabileceğiniz gibi, doğanın güzelliği de size eşlik edebilecek kadar muhteşem. Ayrıca eğlence hayatı açısından da Akdeniz ve Ege’deki yerleri aratmayan bu bölgede oldukça uygun fiyatlarda konaklayabilir ve uzun süreli tatil planı yapabilirsiniz. Rotanız Tekirdağ, Erdek ve İstanbul tarafından ise Ada’ya deniz yoluyla da ulaşabileceğinizi söylememiz gerek. Belki de daha yolculuğa başlarken böyle bir seyahat planlamak sizi daha çok mutlu edebilir. Yorum Gönder

0 Yorumlar