KONYA GEZİLECEK YERLER

 Konya’da Gezilecek Yerler

Konya'da gezilecek yerler

Tatil yeri seçmek her zaman kolay olmayabilir. Çok fazla seçeneğe sahip olan ve kısa mesafede bile hem iklimsel hem de doğal olarak birçok farklılığa sahip olan ülkemiz için doğru bir tatil planı yapmadan yola çıkmak, gidilecek yerdeki birçok ziyaret edilmesi gereken yerleri ne yazık ki göremeden dönmek anlamına geliyor. Ve tatil bitince de bu yerleri sonradan keşfetmek sinir bozucu olabiliyor. Bu sebeple eğer ki tatil planınızda deniz olmasına gerek yok, biz yalnızda kültürel ve doğal mekânları tercih ediyoruz diye bir karar aldıysanız, şimdi size hem ulaşım açısından, hem de gezilecek yerlerdeki bitmek tükenmek bilmeyen seçenekler sunan Konya hakkındaki en popüler noktaları anlatmaya başlıyoruz. İç Anadolu’nun göz bebeği ve ülkenin ortasında yer alması, aynı zamanda kocaman bir şehir olmasından kaynaklı olarak ulaşım ağlarının da oldukça kolaylık sağlaması sebebiyle sizlere önerimiz bu sefer Konya olacak. Evet, Mevlana’nın şehri olarak bir unvana sahip olan Konya’ya yapacağınız bir yolculuk sonrasında, hem şehrin, hem de Türk tarihinin köklü tarihine şahitlik edecek ve asla pişman olmayacağınız bir tatil geçireceksiniz. 

Konya’da diğer yerlere nazaran çok sayıda tarihi yapılar görebilirsiniz. Yüzyıllar boyu birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış Konya sınırları içerisinde son dönemde de keşfedilen ve kazıları hala devam eden Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti’nin de yer alması, Konya’yı yalnızca ülkede yaşayanlar için değil, dünyanın da dikkatini çeken bir nokta halini getirmiştir. İnsanlık tarihindeki yerleşik yaşama ait ilk kalıntılara rastlanan bu bölgenin UNESCO Dünya Mirasları listesine 2012 senesinde girdiğini de belirtmekte fayda var. 

konya'da gezilecek yerler çatalhöyük antik kenti

Şimdi gelelim, Konya denince asıl akla gelen yere; Mevlana Müzesi’ne. Yaşadığı dönem itibari ile birçok hatrı sayılan dini büyüklerin yer aldığı dönemden bu yana, Konya ilinde adeta sembol haline gelmiş olan Mevlana Müzesi, günümüzde de günde binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bir yerdir. Tasavvuf anlayışının öncüsü olarak görülen Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergâhı, hem Türk tarihi, hem de İslam tarihi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yalnızca dini karakteri ile değil, “Ne olursan ol, gel!” çağrısıyla tüm dünya insanlarını davet eden Mevlana’nın yerli ziyaretçileri kadar, yabancı ziyaretçileri de vardır. Müze içerisinde geniş bir gül bahçesi, birçok mezar ve avlu ile birlikte birkaç yapı da yer almaktadır. Dergâha ait olan eşyaların da oldukça itinayla korunduğu ve sergilendiği müze içerisinde kutsal emanetlerden parçalar görmek de mümkün. Ayrıca müze etrafında da tarihi yapılardan çok sayıda otel, restaurant, cafe ve hediyelik eşyacı bulmak da mümkün.

konyada gezilecek yerler mevlana müzesi

Sembolleşmiş Mevlana Müzesi sonrasında biraz daha Selçuklu kültürünü deneyimlemek adına Karatay Medresesi’ne geçelim. Selçuklu Devleti Dönemi’nde Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 senesinde yaptırılan bu medresenin giriş kapısında, döneme ait çok ihtişamlı bir taş işçiliği dikkati çekerken, aynı zamanda çini desenlerinin inceliği de başınızı döndürecek. 

konya'da gezilecek yerler karatay medresesi

Yine en az Karatay Medresesi kadar büyüleyici ve günümüzde bile o dönemde nasıl bu denli ince işçilik yapıldığını anlayamadığımız bir diğer medresede sıra ki; kendisi İnce Minareli Medrese olarak ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Yine 1254 senesinde Selçuklu Dönemi’nde yaptırılan medresenin yapı işçiliği daha kapısından girmeden bile oldukça büyüleyici. Vazir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından yaptırılan medrese, taş ve ahşap eserler müzesi olarak varlığını sürdürürken, içerisinde hem Selçuklu’ya, hem de Karamanoğulları’na ait taş ve ahşaptan eserlerin sergilendiği bir yerdir. 

 konya'da gezilecek yerler ince minareli medrese 
Konya denince akla en az Mevlana kadar çok gelen bir diğer isimden; Nasreddin Hoca’dan bahsetmeden de olmaz. Konya’nın Akşehir ilçesinde yer alan Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi de, tarihimize ve kültürümüze ait son derece önemli bir yer. Akşehir’in meydanında dahi görebileceğiniz Nasreddin Hoca’nın büyük heykelleri, ilçenin iyi derece sahip çıktığını gösteriyor ve kültüre ait etnografik eserler ziyaretçilerini bekliyor. 

konya'dagezilecek yerler nasreddin hoca müzesi

Konya’da Gezilecek Doğal Alanlar ve Parklar
Konya’nın köklü tarihi ve yapıları her ne kadar baş döndürücü olsa da, doğal alanlarının güzellikleri ve çok büyük yüz ölçüme sahip olmasının avantajıyla da, çok büyük alanlara yayılabilen parklar da yapılmış. Mesirelik olarak da kullanılabilen bu alanlarda sevdiklerinizle uzun yürüyüşler yaparak hoş vakit geçirebilirsiniz. 

Bu başlık altında ilk olarak 2009 senesinden bu yana tam şehrin orta yerinde bulunan büyük bir parktan; Konya Kültür Park’tan bahsedeceğiz. Alâeddin Tepesi ‘ne oldukça yakında konumlandırılan bu park içerisinde Dede Bahçesi denen bir köşk ve aynı zamanda amfi tiyatroya kadar birçok kültürel ve sosyal faaliyet alanı bulunmaktadır. 

konya'da gezilecek yerler konya kültür parkı

Geniş sahası sayesinde birçok parka ev sahipliği yapan Konya’da bir diğer büyük ve popüler olan park ise, yine yakın tarihlerde hizmete girmiş olan Türk Yıldızları Parkı olmaktadır. Türk Yıldızları Parkı içerisinde de oldukça uzun yürüyüş yolları, havuzlar, müzeler yer alırken; asıl dikkat çekici olan havacılık parkında eski bir gerçek uçağın restoran olarak hizmet veriyor olması. 

konya'da gezilecek yerler türk yıldızları parkı

Çok sayıda parka sahip olan ancak en çok tercih edilenlerden bir diğeri ise 2014 senesinde ziyarete açılan 80 Binde Devr-i Âlem Parkı.  Yalnızca çocuklu aileler için değil, aynı zamanda büyükler ve farklı ilgi alanlarına sahip kişilere de hitap eden park, T-Rex, Pamuk Şekeri ve Cihan-ı Türk parkları olarak tercihinize göre üç ayrı parkın birleşiminden oluşuyor. Gerek tarihsel, gerek kültürel anlamda oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer olacağına eminiz.

konya'da gezilecek yerler 80 binde devri alem parkı

 Birçok baraj ve doğal güzelliği de bulunan Konya’da, bu güzelliklerinin yanında son olarak en çok tercih edilen park olarak Tropikal Kelebek Bahçesi ve içerisinde yer alan çiçek bahçesi oluyor. Avrupa’nın da en büyük oranda kelebeklerin uçuş alanını oluşturması sebebiyle birçok türde kelebeğin yaşayabileceği bir parkta, tropik alanda yürürken etrafta uçuşan birbirinden farklı onlarca kelebekle karşılaşıyorsunuz. Aynı zamanda böcek türlerinde de birçok türün sergilendiği parkın içerisinde, yüzlerce çeşit çiçekten oluşan bir çiçek bahçesi de mevcut. Tam mevsiminde gidildiğindeki renk cümbüşü kesinlikle başınızı döndürecek!

konya'da gezilecek yerler tropikal kelebekler bahçesi


·


Yorum Gönder

0 Yorumlar