İZMİR BALAYI İÇİN ROMANTİK YERLER

İzmir’de Balayı İçin Romantik Yerler

İZMİR BALAYI İÇİN ROMANTİK YERLER

Hayatın bütün yükünü sırtladığınız ve birbirinden yoğun geçen stresli günlerde elbette size en iyi gelen yer sevdiğinizle birlikte olduğunuz yerler olacak. Hele ki düğün, nişan gibi uzun süreçli stres ve yorgunluk yaratan, yoğun organizasyon gerektiren bir süreç sonrasında da bal gibi bir tatil yapmak size çok iyi gelecek. Siz de bu yoğun dönemi atlatmışsınız ve artık eşinizle birlikte güzel bir tatilin keyfini çıkarmak, tüm stresi üzerinizden atmak istiyorsunuz. O halde hemen İzmir’de balayı için romantik yerler listemize başlayalım. Sizler de direksiyonu İzmir’e doğru kırın ve yazımıza bir göz atın. 

·         İzmir denilince akla Kordon gibi daha merkezi ve daha popüler yerler gelmesine karşın, bu listemizin başında merkezdeki yerler yerine Alaçatı’dan bahsedeceğiz. Hani o İzmir resimlerine bakarken, dar sokakları, beyaz eski yapıları gördüğünüz resimler var ya; hani bir de tüm bu manzara yetmezmiş gibi her sokaktaki pespembe çiçeklerle dolu olan resimler… İşte tam buradan söz ediyoruz. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Alaçatı, yaz aylarında yoğun turist akınına uğrayan bir yer olsa da, ilkbahar gibi daha sakin bir mevsimde de sizi oldukça büyüleyebilecek bir yer. Rengârenk resimler çekinebileceğiniz unutulmaz bir balayı için mutlaka listenize önce burayı eklemelisiniz.  

izmir balayı için romantik yerler alaçatı

·         Yine bir dönem adından farklı konulardan sıklıkla söz ettiren Şirince’ye gidelim şimdi. Şirince, adına münhasır şekilde küçük ve şirince bir köy olarak bilinir. Çok fazla sosyal aktivite bulamayacağınız ancak şehrin gürültüsünden kaçmanın ve doğayla baş başa kalmanın da keyfini ayrıca süreceğiniz bir imkân sunuyor. Popüler olduktan sonra özellikle köy kahvaltısı, yöresel ürünleri ve doğa yürüyüşleri için dar yokuşları ile oldukça tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca şarap tadımı imkânı ve mahzenleriyle de farklı bir deneyim olabilir.

izmir balayı için romantik yerler şirince

·         Sıradaki İzmir’de balayı için romantik yerler hakkındaki önerimiz, Urla olacak. Şehir karmaşasından sıkılan ve biraz kafa dinlemek isteyen çiftler için yaklaşık 40 kilometrelik bir yolculukla ulaşabileceği yer olan Urla, girişte misafirlerini küçüklü büyüklü dükkânlarla karşılar ve içerisinde birbirinden lezzetli ege lezzetlerini tadabileceğiniz mekânlar bulunur. Ayrıca sahilinin sakinliği ve huzuru ile gün batımı izleyebilir, Tarihi Malgaca Pazarı’ndan aklınıza gelebilecek her şeyi alabilir ve ek olarak Sanat Sokağı’nda da farklı birçok sanatı deneyimleyebilirsiniz.

izmir balayı için romantik yerler urla

·         Merkeze inmeden romantik olabileceğini düşündüğümüz bir diğer yer de Eski Foça. Merkeze biraz uzak olması ancak çok fazla sosyal aktivite olmaması, bölgenin sessiz ve huzurlu bir yer olmasını sağlıyor. Eşinizle baş başa, deniz kenarındaki bir restoranda ya da teknede birbirinden lezzetli deniz ürünlerinden oluşan bir akşam yemeği ile güneşin batışını izlemek, sonra da butik ve şirin bir otelde konaklamak da ayrıca güzel bir deneyim olacak.

izmir balayı için romantik yerler eski foça

·         Eski Foça’dan son olarak uzak mesafeli önerilerden rotamızı İnciraltı’na doğru döndürüyoruz. Yine Eski Foça kadar sessiz, sakin ve huzurlu bir bölge olan bu yerde de, kargaşada kaybolmak yerine sevdiğinizle geçireceğiniz her anın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Sahil boyunca yer alan restoran ve cafelerde vakit geçirebilir, bisikletle dolaşabilir, denizi ve güneşin batışını seyredebilirsiniz. Hatta İnciraltı’nda, eskiden donanma gemisi olan ancak günümüzde müze olmuş büyük gemileri de gezerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

izmir balayı için romantik yerler inciraltı

İzmir’in doğal güzellikleri her ne kadar saymakla bitmese de, Ege Bölgesi’nde yer alması sebebiyle iklimiyle, zeytin ağaçlarıyla ve deniziyle herkesin oldukça sevdiği bir şehirdir. Bu sebeple Ege’de yapacağınız tatillerde İzmir ve ilçeleri akla ilk gelen şehirlerden olsa da daha çok şehir merkezinde olmayı sevenler için de birkaç önerimiz olacak. Şimdi gelelim, İzmir’de balayı için romantik yerler listemizin şehir merkezinde bulunan yerlerine.

·         İlk olarak mademki şehir merkezinden bahsediyoruz, o halde eşinizin elinden tutun ve doğruca İzmir denildiğinde akla ilk gelen yere; Kordon’a gidin. Gün içinde şehirdeki stresten kaçmak için insanların yürüyüş yaptıkları, denizi izledikleri ya da sevdikleriyle bir araya geldikleri yer olan Kordon’da siz de küçük bir yiyecek çantası hazırlayabilir ve sahildeki çimlerde eşinizle denizi seyrederken, bir taraftan da akşam atıştırması yapabilirsiniz.

izmir balayı için romantik yerler kordon

·         Hazır Kordon’dan bahsetmişken, yine aynı şekilde sahilde bir akşam yürüyüşü ya da gün batımı seyri için başka bir seçenek de Bostanlı olsun.  Burasının Kordon’a göre biraz daha romantik olduğunu söyleyebiliriz ki; sahildeki günbatımı iskelesi bunun en büyük sebebi. Ahşaptan yapılmış denize doğru şezlong gibi sevdiğinizle birlikte uzanarak güneşin batışını izleyebileceğiniz bir alanı olan Bostanlı’da ayrıca şehir ışıklarının manzarası ve gün batımından sonraki yıldızları seyretme faslı da paha biçilmez olacak.

izmir balayı için romantik yerler bostanlı

·         Şimdi biraz da Ege Üniversitesi’nin kurduğu Botanik Bahçesi’nden bahsedelim. Evet, bunun neresi romantik? Dediğinizi duyar gibiyiz ancak sevdiğiniz kişiyle birlikte yeni deneyimler yaşamak ve zihninize daha önce hiç anılarınızda olmayan yeni anılar yerleştirmek de yeterince romantik değil mi? Özellikle doğaya ait yeşilliklerin bin bir türünü yakından görerek birlikte kaliteli zaman geçirmiş olur ve balayındaki romantik gezinize biraz yeşillik katmış olursunuz.

izmir balayaı için romantik yerler botanik bahçe

·         Son olarak ise yine biraz romantiklik ile birlikte farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz Balçova’daki teleferik turu önerimiz olacak. Yukarıdaki ormanlık alanda öncesinde piknik yaparak birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz gibi, sonrasında teleferikle ormanın içinden sahil manzarasıyla İzmir’in üzerinden sevilmek, zaten yerden kesilmiş olan ayaklarınızı biraz daha gökyüzüne çıkaracak. Eğer turu güneşin batışına yakın ayarlayabilirseniz çok daha romantik anlar yaşayacağınıza eminiz.

izmir balayı için romantik yerler teleferik turu

Yorum Gönder

0 Yorumlar