İSTANBUL'A YAKIN DOĞAL GÜZELLİKLER

 İstanbul’a Yakın Doğal Güzellikler

istanbula yakın doğal güzellikler

İstanbul’da yaşayan sayısının her geçen gün artması ve neredeyse bir mikro boyutta Türkiye sayılabilecek olan bu şehir, ulaşım ve yaşam koşullarındaki stres sebebiyle insanların huzur arayışlarının artmasına günümüzde daha da sebep oluşturmaktadır. Bu denli bir kalabalık ortamda yaşayan insanların, bazen hafta sonu kaçamağı için, bazen de günübirlik biraz nefes almaya ihtiyaç duymaları, İstanbul’a yakın doğal güzellikler hakkındaki arayışlarını artırmıştır. Bu sebeple bizler de sizlere biraz nefeslenebilmeniz için hem yakın mesafede olan, hem de son derece huzurlu doğal güzelliklere sahip yerleri yazımızda listeleyeceğiz. Kalabalık şehirlerde yaşayanlar, temiz oksijen alabilmenin ne denli rahatlatıcı olduğu, ormanlık ve bol oksijenli bir havayı soluduklarında anlarlar. Neredeyse her geçen gün daha da kalabalıklaşan İstanbul’da yaşayanlar için de durum aynen böyledir. Ne zaman yorulduklarını ve stres yüklendiklerini hissetseler, sağlıklı şekilde biraz dinlenebilmek adına yormayacak ve huzur verecek bir yere gitmek zorunda kalırlar. Neyse ki İstanbul bu açıdan merkez bir konumda gibi olmasından dolayı, yakın çevresinde oldukça kısa sürede ulaşılabilecek huzurlu doğal güzelliklere sahip bir yerdir. Şimdi gelin birlikte o güzellikleri listeleyelim ki; sizler de bunaldığınız bir anda kendinize en uygun yeri seçip biraz soluklanabilin.

·         Özellikle kış aylarında İstanbul yerlilerince iyi bilinen bir kış turizm merkezi olan Kartepe’nin eteklerinde yer alan şelaleler, bugün diğer mevsimlerde ziyaretçilerine doğanın huzurunu sağlayan yerlerdir. Maşukiye Şelaleleri olarak bilinen bu bölgede bol ağaçla bezenmiş bir doğa sizleri karşılayacak ve kaliteli restoranlarında sessiz ve huzurlu bir kahvaltı veya akşam yemeği yiyebilmenin tadına varabileceksiniz. Eğer kış aylarında burada bulunmayı tercih ederseniz de manzarası son derece etkileyici olan bu yerde şömine keyfi yapabileceğiniz yapılarda mevcut. Tam konum olarak Sapanca ve İzmit destinasyonları arasında yer alan Maşukiye, güzel bir doğa yürüyüşü ve doğanın sesini dinleyebilmeniz bulduğunuz ilk fırsatta ziyaret etmenizi şiddetle önerdiğimiz bir yerdir. Ayrıca bölgenin turizm noktası olmasından dolayı da sevdiklerinizle birlikte vakit geçirebileceğiniz güzel aktivite seçenekleri ile de karşılaşacaksınız. Dilerseniz ATV ile safari keyfini çıkaracak, dilerseniz Zipline gibi aktivitelerde yer alarak ve özellikle çocuklarınızla birlikte daha da keyif alacağınız Masalköy Macera Parkı’nı da ziyaret ederek tüm streslerinizden anında uzaklaşabileceksiniz.

istanbula yakın doğal güzellikler maşukiye şelaleleri

·         İkinci olarak bahsedeceğimiz yer daha çok kalabileceğiniz, İstanbul’a olan mesafesinin yakınlığı sebebiyle çokça tercih edilen ve aynı zamanda hafta sonu gibi kısa bir sürenin tamamını huzurlu ve konaklama yaparak geçirebileceğiniz bir yer. Burası Sapanca Kırkpınar’ın ta kendisidir. Yemyeşil bir doğanın tam kalbinde kurulmuş olan bu turistik mini köy, içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz çok sayıda cafe, restoran bulundururken, aynı zamanda konaklama için villaları tercih edebileceğiniz gibi küçük boyutlarda bungalov evlerde kalma seçeneği de sunuyor. Böylesine güzel ve huzurlu bir ortamda tabii ki bungalov tarzındaki evlerde kalmak, sabahın ilk ışıklarında ciğerlerinizi yakan oksijenli bir sabaha uyanmak, özellikle İstanbul’dan kaçıp tatile gelenler için paha biçilmez. Aynı zamanda mevkisinin Sapanca olmasından dolayı, konaklama imkânı bulamayanlar da günübirlik bir gezi planlayarak göl kenarında vakit geçirip, doğanın tadını çıkararak tekrar dönebilirler.

istanbula yakın doğal güzellikler kırkpınar

·         İstanbul çevresinde kaçamak yapılacak yerlerle ilgili bir diğer popüler yer olan Polonezköy de, özellikle her geçen gün artan ziyaretçi sayısına sahip küçük bir bölge. Daha çok toprağa, çimlere basmayı özleyenler için biçilmiş kaftan olan bu yer, İstanbul’a olan yakın mesafesinden kaynaklı olarak İstanbullular için büyük bir hediye gibi. Bu küçük köyde hamaklarda uzanarak sallanabilir, doğa yürüyüşü yapabilir, doğaya, yaprağa, toprağa doyasıya dokunabilir ve sonrasında da mükemmel bir serpme köy kahvaltısıyla huzurun doruklarına çıkabilirsiniz. Ayrıca kendin pişir kendin ye uygulamalı restoranlarda da dilediğiniz malzemeyi alıp sevdiklerinizle birlikte hazırladığınız damak zevkinize göre yemeklerinizi de yiyebilirsiniz. Her mevsimi ayrı güzel olan bu minik köyde daha çok çimlere uzanıp güneşin tadını çıkarmaya bakın.


istanbula yakın doğal güzellikler polenezköy

·         Bu maddede ise önereceğimiz yer, bir nehrin özellikle yaz aylarında bu kadar fazla keyif veren bir yere dönüşebildiği ve huzuru, dinginliği, güneşi ve maviliği bir arada görebileceğiniz muhteşem bir yer olan Ağva olacak. Göksu Nehri’nin hemen yanı başında sırasıyla bulabileceğiniz çok sayıda cefelerin ve restoranların yer aldı göl kıyısında saatlerce ve sıkılmadan oturabilirsiniz. Ayrıca gölde yunus bisikletleriyle veya kanolarla gezebilir, böylece suyun üstünde süzülürken sevdiğinizle romantik anlar da geçirebilirsiniz. İlkbahar gibi doğanın tam canlandığı anda daha da çekici olan Ağva’da plaj ve deniz severler için de güzel bir tatil yapma fırsatı mevcut.

istanbula yakın doğal güzellikler ağva

·         En başta da söylediğimiz gibi aslında İstanbul’un merkez konumda olması, çevresindeki illerden köylere kadar birbirinden güzel çok sayıda doğal güzellikle çevrelenmesini sağlıyor, dolayısıyla hafta sonu gezebilmek için İstanbul’a yakın doğal güzellikler hakkında çok sayıda yer sıralanabiliyor. Ancak bizler tamamını listeleyemeyeceğimiz için daha çok tercih edilen ve ziyaret edildikten sonra insanların birbirine tavsiye ettiği ve hatta tekrar gittikleri yerler hakkında kısa bilgilendirmeler yapmaya çalışıyoruz. Son olarak da bunlardan biri Ormanya Doğal Yaşam Parkı olarak karşımıza çıkıyor. Günübirlik olarak ister sevdiğinizle, ister çocuklarınızla ve kalabalık bir aile olarak gidebileceğiniz, doğal yaşama karşı hassasiyet noktalarının tamamına özenli şekilde kurulmuş olan bir alan. Büyük bir bölgeye yayılan bu parkta 53 farklı canlı türü doğasına uygun koşullarda yaşarken; aynı zamanda karavan ve çadırlar için ayrı kamp alanlarından tutun da, bisiklet ve yürüyüş için ayrılan yollara kadar birçok farklı imkânı sunuyor. Dilerseniz çadırınızla bu doğal güzelliğin sağlandığı ortamda konaklama yapabilir, dilerseniz yalnızca ziyaret ederek mesire alanında vakit geçirip dönebilirsiniz. Kocaeli sınırında kurulan bu parkta özellikle çocuklar için “doğa okulu” mantığında kurulmuş bir sistem de mevcut. Şehirde betonların arasında büyüyen çocuklarınızla birlikte gitmek için daha güzel bir yer bulamayacağınıza ve pişman olmayacağınıza eminiz.

istanbula yakın doğal güzellikler ormanya doğal yaşam parkı

Yorum Gönder

0 Yorumlar