İSTANBUL ADALAR'DA GEZİLECEK YERLER

İstanbul Adalar’da Gezilecek Yerler

istanbul adalar gezilecek yerler

Kalabalık sokaklar, gri betondan evler, kirli havalar, gürültülü ortamlar ve stresli iş hayatıyla birleşen bir de sorumluklar altında her geçen gün daha da bunalıyoruz. Böyle bir ruh halinin ise ancak doğaya daha da yaklaşarak, daha sessizleşerek ve kısa süreli de olsa yapılacak bir seyahatle elde edilebilecek olan bir miktar oksijenle değişebileceği de aşikâr. Özellikle İstanbul ilinde yaşayan insanların en çok şikâyetçi olduğu ve sıkıldığı aşırı kalabalıkla birlikte oluşan hava kirliliği, bu bölgede yaşayanların arada bir kısa süreli kaçış yapılabilecek yerlere gitmeye zorunlu bırakmaktadır. İşte tam bu arayış sırasında İstanbul’daki hengâmeden uzaklaşmak için Adalar yardıma koşmaktadır. İstanbul Adalar’da gezilecek yerler bir yana, aynı zamanda bölgede doğa yürüyüşü, bisikletle sahilde dolaşmak gibi yapılabilecek birçok huzur verici aktivite de yapılabiliyor. Özellikle çiftlerin romantik şekilde vakit geçirebilmek için tercih ettiği yerlerin başında gelen Adalar, tarihi evleri, dar sokakları, tertemiz havası ve mis gibi doğasıyla oldukça çekici bir merkez haline gelmiş bir mevkidir. Şimdi hep birlikte Adalar’da nereler gezilir ve burada neler yapılır konusunda biraz bilgi derlemesi yapalım. 


istanbul adalar gezilecek yerler değirmenburnu piknik alanı

Yoğun bir kalabalıktan kaçıp da biraz nefeslenmek için gelinen Adalar’da bol oksijen solumak için Değirmenburnu Piknik Alanı’na gidebilirsiniz.  Eğer gitmişken bir şeyler atıştırıp piknik yapalım derseniz sizin tercihinize kalmış ama yalnızca doğanın ve yeşilin arasına karışıp, manzaranın keyfini sürmek isterseniz de birebir olacak. istanbul adalar gezilecek yerler hızır ilyas tepesi

Bana daha sakin, yeşil ve yine güzel bir manzaralı yer olsun diyenler için de Hızır İlyas Tepesi önerilerimizin arasında yer alıyor. Bulunduğu konum itibariyle ve isminden de anlaşılacağı üzere bir tepede bulunan bu bölgeye ulaşmak için biraz fazla yokuş tırmanmak gerekiyor. Ancak hem doğa yürüyüşü severlerden, hem de sessizlik sevenlerdenseniz, bu tepeye ulaştıktan sonraki manzaradan son derece keyif alacağınıza eminiz. Bu tepenin bir diğer özelliği de Adakule diye bilinen bir yapıya ev sahipliği ediyor olması. Hızır İlyas Tepesinin tam üzerinde yangın kulesi olarak yapılmış bu yapı da ziyaretçilerini bekleyen nadide yapılardan. Özel toplantılar düzenlemeniz gerektiğinde de özel izin alarak kuledeki Marmara manzarasına karşı bu tür bir toplantı gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca kuşlara meraklı olanlar için de kuş gözlemi yapma imkânı da sunuyor. istanbul adalar gezilecek yerler heybeliada değirmen tepesi

Daha çok çiftlerin romantik ve sessiz yer arayışına cevap veren tabi ki Heybeliada Değirmen Tepesi oluyor. İsmini her ne kadar eski zamanlara ait bir yel değirmeninin mevkisi olmasından alıyor olsa da, romantik bir yer tercih edenlerin sıklıkla uğradığı bir merkez olması, bölgenin Âşıklar Tepesi olarak da anılmasını sağlamış. Heybeliada’da bulunan dört tepenin yalnızca bir tanesi olan Değirmen Tepesi, İstanbul’un bütün manzarasını doyasıya seyretme imkânı sunan bir yerdir. 

istanbul adalar gezilecek yerler dilburnu tabiat parkı

İstanbul Adalar’da gezilecek yerler yazımızın bu aşamasındaki diğer önerimiz Dilburnu Tabiat Parkı olacak. Özellikle İstanbul içindeki kalabalık plajlardan ve doğal alanların bile oldukça kalabalık olmasından rahatsız olanlar için tam bir biçilmiş kaftan! Yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz bu mevkiinin devasa ormanlık alanına sahip olması bir yandan, masmavi koyda denize girme imkânının olması diğer yandan etkileyici özellikler olarak söylenebilir. Aynı zamanda piknik yapılmasına da izin verildiği için, gönlünüzce hazırlığınızı yaparak gitmek de son derece huzurlu zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu bölgenin ormanlık olmasından kaynaklı olarak, doğa yürüyüşü yapmak veya bisikletle tur atmak için de ideal olduğunu söylemekte fayda var. Kısaca doğaseverler için ve biraz huzur arayanlar için oldukça etkileyici bir park olduğunu söyleyebiliyor ve buradaki gezinizde bol oksijen solumanızı tavsiye ediyoruz.İstanbul Adalar’da Gezilecek Tarihi Yerler

istanbul adalar gezilecek tarihi yerler hamidiye camii

Şimdi biraz da kültürel ve tarihi yerlere meraklılar için Adalar’daki en gözde yapıtlardan ve birkaç müzeden bahsedelim. Osmanlı’nın yüzyıllar boyunca süregelen tarihinin eşlikçisi olan İstanbul için tarihi mekânların da önemi oldukça yüksektir. Büyükada’ya doğru bir gezi planlıyorsanız, 1893 senesinden bu yana günümüzde de oldukça gözde olan ve II.Abdülhamit tarafınca yaptırılan Hamidiye Camii’nin mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu söylemeliyiz. Son derece yeşil ve güzel tasarlanmış bir bahçe içerisinde yüksek bir tepeye konumlandırılmış olan caminin mimari tarzının Batı’dan etkilendiğini, ancak Osmanlı mimarisinin özel işçiliklerini de barındırdığını söyleyebiliriz. 


istanbul adalar gezilecek yerler aya yani kilisesi

Tarihi yapılar arasında ziyaret edilmesi gereken bir diğer yapı ise Aya Yani Kilisesi olmalı. Burgazada’daki bu kilisenin 1899 senesinde inşa edilen hali, bugün hala ziyarete açık şekilde varlığını sürdürüyor ancak biraz tarihine bakıldığında, aslında sürgün edilen din adamı Methodius’un hücresinin üstüne inşa edilmiş olduğunu ve aslında buradaki önceki kilisenin 890’lı yıllara ait olduğunu öğrenebiliyoruz. Kilisenin en büyük özelliği de, tabi ki diğer tarihi yapılarda olduğu gibi, dönemin şartlarına oranla muhteşem mimari ahşap işçiliğine sahip olması. 


Yukarıdaki İstanbul Adalar’da gezilecek tarihi yerler için ek olarak Adalar’daki tarihi mekânlara daha onlarca örnek vermek mümkün. Ancak listemizin sonunda Büyükada’da ziyaret edilmesi gereken Lev Troçki’nin yaşadığı evi ve “Gölge etme başka ihsan istemem” sözüyle bilinen Sinoplu Diyojen’in sürgün edildiğinde yaşadığı ve hayatını sonlandırdığı Hıristo Tepesi’ndeki manastırı da kesinlikle görmeniz gerektiğini söylemeden geçmeyelim. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar