HEM EKONOMİK HEM EGZOTİK 5 ÜLKE

 Hem Ekonomik Hem Egzotik 5 Ülke

hem ekonomik hem egzotik 5 ülke

Tatil programlarını yapmak her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmuyor çünkü hem kısıtlı bir zaman olmasından kaynaklı olarak, hem de bütçenin her zaman her istediğimiz türden bir tatile izin vermemesinden dolayı çoğu zaman biraz huzur bulmak istediğimiz birkaç gün için büyük sorunlar yaşamak zorunda kalabiliyoruz. Bu nedenle doğru bir tatil planı yapmak, hem zamanlama, hem ekonomik, hem de tatmin açısından oldukça önemlidir. Bizler de bu yazımızda sizlerin aslında alışagelmiş uygun bütçeli tatil fikirleri hakkında hurafelerden kurtulmanız ve böylelikle tatmin açısından en yüksek; ancak bütçe açısından oldukça uygun bir tatil planı yapmanız için hem ekonomik hem egzotik 5 ülke hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz. Böylelikle egzotik olarak tasvir edilebilecek olan ülkelere yapacağınız seyahatlerin aslında düşündüğünüz kadar maliyetli olmayacağını görecek ve dilediğiniz rüya gibi bir ülkede rüya gibi bir tatil planlayabileceksiniz. Ancak belirtmeliyiz ki yurtdışı seyahatlerinde bir araştırmaya giriştiğinizde ilk olarak fark edeceksiniz ki ekonomik ve egzotik ülkelerin daha çok Güney Amerika ve Asya ülkelerinde yer alır ve bu sebeple ülkelerde yapacağınız seyahat fiyatından ziyade, uçak biletlerindeki fiyatlar göz korkutucu olabiliyor. Ancak size tavsiyemiz, eğer bu ülkelere gitmeyi gerçekten istiyorsanız, tatil planınızı olabildiğince erken yaparak uçak biletinizi de bir süre fiyat takibiyle en ucuz olduğu anda edinebilirsiniz. Böylelikle hem yapacağınız seyahat, hem de bilet fiyatı açısından oldukça ekonomik bir seyahatin en büyük aşamasını gönül rahatlığıyla tamamlamış olacaksınız. Şimdi hep birlikte gelin, sizin için seçtiğimiz en egzotik ve en ekonomik 5 ülkeye sırasıyla göz gezdirelim.

·         Filipinler: Listemizin ilk sırasında, gün geçtikçe daha popüler olan, özellikle ekonomik olmasından kaynaklı tercih edilen ülkeler arasında hızla baş sırayı almaya başlayan ve iklimiyle genelde ülkemiz açısından kış ayları başladığında sıcak yerlerde vakit geçirmek isteyenlerin kaçtığı bir ülke olarak oldukça popülerdir. Filipinler seyahati için bu birkaç özellik yeterli mi, tabii ki hayır. Bunlar başlıca sebepler ancak bu ülkenin yaklaşık 7107 adadan oluşan bir adalar ülkesi olduğunu ve seyahatinizi sürekli ada değiştirerek yapmayacak şekilde planlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü her ne kadar ılıman ve sıcak bir iklime sahip olsa da adaya göre hava şartları değişkenlik gösterdiğini de belirtelim. İlk uyarıdan sonra ülkenin bir diğer artısı olarak vizesiz girilebiliyor olması da başlıca gitme sebeplerinden. Çünkü 30 gün boyunca vizeniz olmadan şehirlerarası yolculuk yapmışsınız gibi gidip kalabiliyorsunuz bu ülkede. Eğer fakir bir sömürü ülkesi olması sizin için farklı bir kültür tanıma şansının kapısını aralayacak düşüncesinde iseniz, sizlere tavsiyemiz bu ülkenin tadını çıkarmanız. Ayrıca yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı lüks yerlerden ziyade daha lokal yerlerden tercih ederseniz, oldukça ucuz bir tatil geçirmiş olursunuz. Aynı zamanda doğal güzelliklerin tadını çıkarmayı unutmayın. Sonuçta burası bir adalar ülkesi ve yeşille mavinin tüm tonlarını bir arada görmeniz mümkün.

hem ekonomik hem egzotik 5 ülke filipinler

·         Endonezya: Aktif volkanlar, binlerce yerleşim yerinden oluşan adalar ve hala iyi düzeyde korunmuş olan doğasıyla, 240 milyon insanın evi olan Endonezya, dünyanın en kalabalık 4.ülkesi olsa da bu sizi korkutmasın çünkü milyonlarca insanın bir arada yaşayabildiği İstanbul gibi şehirlere sahip bir ülkeden gittiğinizde düşündüğünüz kadar kalabalık gelmeyecek. Bu ülkenin en güzel yerlerinden biri de tabii ki plajları. Bugün bile dünya çapında kirliliğin alıp başını gitmişliğine rağmen son derece temiz ve mercan maviliğindeki sahilleriyle sizleri cezp edeceğine eminiz. Bu ülkenin yerel danslarıyla birlikte aktif volkanlarının ziyareti de sizi kendine çekecek bir diğer özelliklerinden. En geniş tropik ormanlara ev sahipliği yapan ülkenin görülmesi gereken başlıca güzellikleri arasında Tanjung Puting Ulusal Parkı, Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı ve tabii ki Bali yer alıyor. Daha çok balayı yapmak isteyenlerin tercih ettiği Bali’nin fiyat olarak da eş imkânlara sahip diğer yerlere kıyasla ekonomik olduğu ve oldukça popüler olduğunu da belirtmemiz gerek.

hem ekonomik hem egzotik 5 ülke endonezya

·         Malezya: Listemizin üçüncü sırasında yer alan bir diğer egzotik ülkemiz de, yine binlerce adanın birleşiminden oluşan bir adalar ülkesi olan Malezya oluyor. Hemen hemen her egzotik ülkenin ziyaret edilmesindeki en büyük sebep olan plaj, deniz ve tropik iklime sahip olması durumu, Malezya’nın da bu denli popülerlik kazanmasındaki en büyük sebeplerdendir. Doğu ve Batı Malezya olarak iki ayrı bölgeye ayrılmış olan ülkenin iki tarafı da birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için, seyahat planınızı yaparken araştırmanızı bu yönde daha detaylı incelemeniz gerektiğini baştan söyleyelim. Bu ülkede klasik bir tatil anlayışından uzaklaşıp biraz da farklı deneyimler yaşayalım derseniz, o halde Langkawi Kumsalları ile başlayabilirsiniz. Ülkenin popüler plajlarından olan bu bölgede kumsalın altın sarısı rengi sizleri cezbedecek. Bir diğer yer ise daha çok doğanın güzelliğine kendinizi bırakacağınız milli parklardan biri olan Taman Nagara. Burada milyonlarca yıldır hala varlığını koruyan ağaçların oluşturduğu yağmur ormanlarında olmanın hissini tadacak, ayrıca birçok mağara ziyaretleri ya da kamp kurulabilecek maceralı bir seyahat deneyimine de sahip olabilirsiniz. Bu ülkede ekonomik bir seyahat yapmak için paranızı lüks konaklama yerine daha çok gezeceğiniz yerlere harcarsanız, Asya’nın kalbindeki bu ülkenin tadını en ekonomik bütçeyle doyasıya çıkarabilirsiniz.

hem ekonomik hem egzotik 5 ülke malezya

·         Ekvador: Listemizin sonlarına doğru da direksiyonumuzu bu kez İspanyolca dilinin kulaklarınızda bolca çınlayacağı küçük bir ülkeye doğru, Ekvator’a doğru ilerliyoruz. Bu ülkeye gittiğinizde hemen bir klasik egzotik ülke tatili planlaması yapmak yerine, küçük bir değişiklikle başkentteki Eski Şehir’i gezerek daha tarihi ve kültürel bir açılış yapabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız! Old City olarak bilinen Eski Şehir, Quito başkenti içerisinde yer alan ve UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş bir bölge olarak sizleri karşılayacak. Hemen peşinden de Cuenca şehrinde yapacağınız kısa bir gezi, sizleri bir anda Ortaçağ Dönemi’ne ışınlayacak. Yine UNESCO’nun kaçırmadığı ve listesine eklediği bir şehir olan bu kentte de eski yapıların ihtişamı içerisinde büyülenmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Peru ve Kolombiya arasında küçücük bir alana sahip olan ülkenin egzotik şehirlerini gezmek için biletinizi indirim zamanlarında alarak, oldukça ucuz bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

hem ekonomik hem egzotik 5 ülke ekvador

·         Tayland: Listenin son aşamasında küçük bir bilgi sahibi olarak Tayland’da çok ucuza bir seyahat deneyimlemeniz mümkün olacak. Tayland ile ilgili planınızı yaparken Bangkok dışında daha çok vakit geçireceğiniz şekilde yaparsanız, başkentin pahalılığından sıyrılmış ve tatilinizin tadını tam da planladığınız kadar uygun bir bütçeyle tamamlayabilirsiniz. Khao Phing Kan Adası, hem popüler olan, hem de doğasıyla tam bir egzotik tatil sunacak olan bir ada. James Bond’un Adası adıyla da bilinen bu yerde başkente kıyasla daha uygun fiyatlarla tatil geçirmeniz mümkün. Ayrıca burada kaplanların evcilleştiği ve onları sevebileceğiniz ortamlarda bulunmanız da mümkün. Meraklıları için ek bir bilgi olsun. Ayrıca bu ülkeye kadar gittikten sonra son derece mistik bir atmosfere sahip olan ve kendinizi bilim kurgu filmlerinde gibi hissettirecek olan Ayutthaya şehrini görmeden de gelmemeye çalışmalısınız. Bonus olarak; bu ülkede daha huzurlu ve daha uygun bir tatil yapmak isterseniz, doğayla çok daha fazla iç içe olabileceğiniz ve daha az insan görebileceğiniz Pai Stok’u da gitmeden bir araştırın deriz.

hem ekonomik hem egzotik 5 ülke tayland
Yorum Gönder

0 Yorumlar