GEZİLECEK EN GÜZEL ÜLKELER

Gezilecek En Güzel Ülkeler

gezilecek en güzel ülkeler


Şüphesiz gezegenimiz öylesine güzel ki, her ne kadar insanlar olarak onu günden güne mahvediyor olsak da o, her bir köşesinde kendi özgü şekilde yenilenmeye ve tüm güzelliklerini sunmaya devam ediyor. Bulunduğu konum itibariyle her bir ülkenin kendine has coğrafi özellikleri olması, seyahat planı yaparken bambaşka güzellikler görme isteğimizi uyandırıyor tabii ki. Bir de o her bir ülkede yaşayan milletlerin tarih boyunca kendilerine has yaşattıkları kültürel ve tarihi değerleri de işin içine eklenince, yurt dışına seyahat etme fikri adeta karşı konulamaz oluyor. Eğer siz de farklı yerler görme isteğinizi, değişik kültürlere ait değerleri deneyimleme heyecanınızı bastıramayanlardansanız, ama onlarca ülke içinden hangisine gideceğinize karar veremiyorsanız, bu yazımızda gezilecek en güzel ülkeler listesini sizler için hazırlıyoruz. Şimdi gelin hep beraber bu ülkelere kısaca bir göz atalım. 


ENDONEZYA
Yağmur ormanlarının devasa alanı, volkanik dağları ve şahane doğası ve manzarasıyla sahip olduğu adaları ile adeta beni görmeyen kalmasın diye çağrıda bulunan bir ülkedir Endonezya. Binlerce farklı bitki türünü sınırları içerisinde yaşatmayı başarmış ve günümüz koşullarında dahi hala el değmemiş yeşillikleri ile dünyanın ekolojisine de büyük katkı sağlayan bir ülke burası. Özellikle Kutsal Maymun Ormanı Koruma Alanı bu yeşili koruma alanlarından en ünlüsüdür. Ayrıca 8 bine yakın adası olan bu ülkenin, bembeyaz plajlarıyla yeşilliğin birleşimini sunması, adeta büyüleyici. Ayrıca pirinç tarlalarıyla da oldukça ünlü olan ve halkın yemek kültüründe neredeyse hemen hemen her öğünde pirinç bulunan bu ülkede teraslı pirinç tarlalarını da görmeden dönmemelisiniz. En popüler üç şehrini ziyaret etmek gibi bir planınız varsa, ilk olarak Jakarta’ya gidip, daha sonra Bali ve Jayapura’ya geçebilirsiniz. 

gezilecek en güzel ülkeler endonezya


ARJANTİN
Sizler için özenle hazırladığımız gezilecek en güzel ülkeler listemizin ikinci sırasını, daha çok gözünüzü manzara keyfine doyuracak olan Arjantin’e veriyoruz. Egzotik doğasıyla yaban hayatının gözdesi olan ve muhteşem doğasının içinde son derece enerjik yaşayan insanlarıyla hayat dolmak için seçebileceğiniz birebir bir ülke! Dünyaca ünlü Iguazu Nehri’nin sahip olduğu destansı manzarası ve sıraları şelaleleriyle dünyanın en güzel doğasına sahip olan Arjantin’i yakından tanımaya başladığımızda, neden her sene akın akın turist ağırladığını daha iyi anlıyoruz. Eğer Arjantin’e gitme heyecanınız oluşmaya başladıysa burada dağcılık yapabileceğiniz Los Glaciares, tangoyla tanışmak için Buenos Aires ve Cordoba’yı ziyaret etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer sahil, deniz, güneş ağırlıklı bir yer de olsun isterseniz, o halde en büyük sahile sahip olan kent Mal der Plata’yı önerebiliriz

gezilecek en güzel ülkeler arjantin


HIRVATİSTAN
Yazımızın bu bölümünde Lord Byron’un deyimiyle Adriyatik’in İncisi olan ülkeye; Hırvatistan’a doğru uzanıyoruz. Balkan kültürünün eşsiz cazibesiyle doğal güzelliklerin bir arada buluştuğu, ayrıca tarih boyunca sahip olduğu birikimlerini mimari ve kültürel yapılarında da ziyarete sunduğu bir ülkedir burası. Her ülkenin elbette kendine has kültürel ve tarihi özellikleriyle birlikte bulunduğu coğrafyaya has doğal özellikleri bulunur ancak Hırvatistan’da Dubrovnik’e gittiğinizde kendinizi tarihteki eski dönemlere ışınlanmış gibi hissedersiniz. Çünkü burası, dünya üzerinde en iyi şekilde korunmuş ve günümüze kadar süregelmiş bir Orta Çağ şehri. Her sene dünya çapından birçok turistin mercan mavisi sulara beyaz çakılla örtülü sahillerine koştuğu bu ülke, Orta Avrupa ve Balkanların arasındaki coğrafi konumu itibariyle doğal güzelliklerine de sahip. Mesela ülkenin binden fazla adaya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Böylesine mavilikle çevrelenmiş bir ülkede doğal güzellikten başka ne olabilir ki? Ayrıca her sene belli aylarda yapılan sanatsal festivalleriyle de son derece enerjik olan bu ülkeye gitmeden festival programlarına göz atarsanız, bu ülkenin kültürü hakkında daha çok deneyim sahibi olarak seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. 

gezilecek en güzel ülkeler hırvatistan


FAS
Eğer Afrika ülkeleri deyince sizler de aklınıza kurak iklim ve fakirliği gösteren karelerin geldiklerindenseniz, Fas ile ilgili başlığı okurken şaşıracağınızı garanti ediyoruz. Size Afrika ile ilgili tüm bildiklerinizi unutturacak olan gezilecek en güzel ülkeler listesindeki Fas turuna çıkıyoruz şimdi. Filmlere konu olmuş liman kenti Kasablanka ile başkenti Rabat’ın her sene çok sayıda turist ağırladığı kentleri olduğunu söylemekle başlayalım. Bir diğer kenti Marakeş ise yine UNESCO’nun referans olduğu bir meydana sahip olan kenti. Jemaa El Fnaa Meydanı’nın ev sahibi olan Marakeş kenti, içerisinde barındırdığı tarihi birçok yapıtla ve kültürel pazarlarıyla ünlenmiş bir şehirdir. Bu meydanda adeta rengârenk bir festival içinde hissedebileceğiniz değişik bir kültür atmosferini deneyimleyeceksiniz. Kına yakan kadınlarla filmlerde gördüğümüz yılan oynatma sahnelerinin canlı canlı ve gündelik bir şey olarak gerçekleştiği bu meydanda geleneksel kıyafetleriyle dans eden onlarca kişiyi sahnede gibi izlemeniz de mümkün. Ayrıca Endülüs’teki bahçeler ve çeşmelerin yapılarını görmeden de dönmemenizi tavsiye ederiz. 


gezilecek en güzel ülkeler fas


Yorum Gönder

0 Yorumlar