EGE BÖLGESİ GEZİLECEK YERLER

Ege Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

egede gezilecek yerler

Bütün bir sene boyunca yoğun şekilde çalıştınız, oldukça stresli bir dönemi geride bıraktıktan sonra Şimdi sıra geldi tatil yapma vakti. Evet, hemen hemen hepimizin biliyoruz ki bütün sene boyunca yaşadığımız iş stresine katlanabilmek adına en büyük motivasyonumuz, tatil için belirlediğimiz tarihin gelmesini beklemek oluyor. İşte bu sebeple, eğer yapmayı planladığınız tatilden beklentinizin hem deniz, kum, güneş içermesine; hem de kültürel ve tarihi anlamda kaliteli vakit geçirebileceğiniz bir plan olmasını istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi sizi iklimiyle ve doğasıyla mest edecek, aynı zamanda tarihi ve kültürel dokusuyla da zaman içerisinde gezintiye çıkmanızı sağlayacak olan Ege Bölgesi seyahat rotamıza göz atmaya davet ediyoruz. Bu bölgedeki seyahat destinasyonlarını belirlerken çıkış noktası olarak İstanbul ele alınmış olsa da, eğer Akdeniz Bölgesi tarafından yola çıkmayı planlıyor ve bu şekilde tüm Ege Bölgesi'ni ziyaret etmek istiyorsanız; o halde aşağıda vereceğimiz listenin tam ters istikametini uygulayarak zahmetsiz ve çok memnun kalacağınız bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi sizleri o hep hayalini kurduğunuz Ege seyahatine çıkarıyoruz.

·          Ege seyahatinin ilk durağını senelerdir köklü tarihi ve milli değerler açısından büyük mücadelelere sahne olmuş Çanakkale ile başlatıyoruz. Çanakkale, senelerce milli mücadelenin yüzlerce şehidine ev sahipliği yapan ve aynı zamanda doğasının yemyeşil güzelliği ile de büyüleyici bir atmosfere sahip olan şehirdir. Bu kente ulaştığınızda şehir içerisindeki kısa süreli bir turu kendiniz de kolaylıkla yapabileceğiniz için, öncelikle tarihi ve milli değerleri olan izleri takip ederek başlıyoruz. Özellikle Gelibolu'nun bu açıdan değerli bir mevki olması, ilk sırada ziyaret edilecek bir yer olarak seçilmesini mecbur kılıyor. Çanakkale Şehitliği ve 57. Alay Şehitliği, mutlaka minnetinizi sunmanız gereken bir mevkidir. Buna ek olarak hem birçok filmin senaryosuna konu olmuş, hem de tarih boyunca birçok medeniyet tarafından iyi şekilde bilinen Truva Atı heykelini de görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

egede gezilecek yerler 57. alay şehitliği-çanakkale şehitliği

·         Çanakkale'deki bu tarihi ziyaretin hemen ardından, tarihin daha da köklü derinliklerine uzanmak için Assos’a doğru ilerlemeye başlıyoruz. Bilindiği üzere büyük düşünürlerden biri olan Aristoteles'in hayatını geçirdiği ve günümüzde bile felsefe alanında yapı taşı olarak kabul edilen o köklü felsefi düşüncelerin temelinin atıldığı bir yerden bahsediyoruz. Bu bölgeye ulaştıktan sonra, Assos Antik Kenti’nde turlayarak, sonrasında ilk konaklama yerinin Behramkale Köyü’nde yapılmasını tavsiye ediyoruz. Birbirinden uygun ve şirin butik olarak hizmet veren otellerden birinde böylesine uzun bir yolculuk yaparken keyifli ve huzurlu bir mola vermek oldukça iyi gelecektir.

egede gezilecek yerler assos antik kenti

·          Assos ve Behramkale Köyü’ndeki turun ardından, şimdi de direksiyonu Balıkesir'e doğru kırıyor ve buradaki popüler turizm merkezlerinden biri olan Akçay beldesine doğru yol alıyoruz. Mevki olarak Kazdağları’nın hemen yakınında bulunan Akçay, dilerseniz ekstradan turlara katılarak Kazdağları’nın hiçbir yerde bulamayacağınız oksijenini, ciğerlerinizin en derinlerine kadar çeke bilmenize olanak tanıyacak. Aynı zamanda yakın çevredeki diğer beldelerde de yol arkadaşınızla birlikte huzurlu ve sakin bir denizin keyfine süreceksiniz. Ayrıca doğasıyla sizi kendisine çekecek bu bölgedeki turunuza Antandros Antik Kenti’ni ve Şahinderesi Kanyonu’nu da ekleyerek daha kültürel bir seyahat etme imkânını da yaratabilirsiniz.

egede gezilecek yerler şahinderesi kanyonu

·          Ege bölgesinde gezilecek yerler hakkındaki seyahat planınızı bir sonraki rotası, Ayvalık bölgesine doğru olacak. Bu bölgenin yaz aylarında yoğun olarak turist potansiyeli oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor olsa da, yine de buradaki kalabalık, özellikle Cunda Adası’ndaki tarihi ve kültür kokan dar sokaklarda keyifle yürümenize engel olmayacak. Çünkü televizyonda gördüğünüz Ayvalık'a dair rakı balık yapılan ve o denizin tadını en dibine kadar çıkarabileceğinizi gösteren görüntüler, aslında bölgenin günlük olarak yaşantısı sayılabilir. Tabii ki seyahatler ağırlıklı olarak gezmek odaklı yapılıyor olsa da, Ayvalık'a gittiğinizde mutlaka meşhur Ayvalık tostunu yemeden geçmemenin gerektiğini sanıyoruz ki söylemeye gerek dahi yok. Ege Bölgesi'ndeki birçok tarihi antik kent gibi Ayvalık'ta da daha kültürel noktalar bulabilirsiniz. Özellikle Taksiyarhis Anıt Müzesi bu açıdan görülmeye değecek yerlerden biridir.

egede gezilecek yerler cunda adası

·          Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, Ege Bölgesi’nde çok sayıda antik kent bulunması, Ege'ye seyahat etmek isteyen tüm gönlü yollarda olanların bildiği bir gerçek olup, Ege'ye seyahat etmenin yalnızca deniz tatilinden ibaret olmamasını sağlayan en önemli etmenlerden biridir. Bu sebeple listemizin bu aşamasında sizleri Bergama'ya götüreceğiz. Özellikle tarihi yerlere ilgisi olan kişiler tarafından sene içerisinde sıklıkla ziyaret edilen ve yaklaşık 8500 senelik çok köklü tarihi olan Bergama'da ilk akla gelen Bergama Antik Kenti oluyor. Bu antik kentin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olması, bu bölgenin yalnızca yerli değil, yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmesini sağlamıştır.

egede gezilecek yerler bergama antik kenti

·          Bergama turunun ardından şimdi de yaklaşık 200 kilometre mesafedeki ve son dönemlerin oldukça popüler bir turizm merkezi olan Çeşme’ye doğru yol alıyoruz. Ancak yol boyunca konaklayacağınız bir yer seçerken Çeşme’yi konaklama dışında gezmenizi öneriyoruz. Zaten Ege Bölgesi'ni gezmek yeterince uzun zaman alan ve maddi olarak da tasarruf etmenizi gerektirecek bir seyahat planı olduğu için, yalnızca konaklamak adına Çeşme'de oldukça fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu bölgede ilk durağınız mutlaka Alaçatı olmalı. Her zaman tatil beldelerine ait resimlerde gördüğünüz o pembe çiçekli, daracık sokaklar ve rengârenk evlerin oluşturduğu yer işte Alaçatı! Aynı zamanda farklı bir şeyler deneyimlemek isterseniz, bu bölgedeki Kaplıcaları da değerlendirebilirsiniz. 

egede gezilecek yerler alaçatı

Yorum Gönder

0 Yorumlar