BOLU GEZİLECEK YERLER

 BOLU'DA GEZİLECEK YERLER 


bolu'da gezilecek yerler

Bolu’da Gezilecek Romantik Yerler

Seyahat için rotalar belirlenirken, sadece gidilecek yerin güzelliği değil, aynı zamanda ulaşım şartları ve konaklama kolaylığı da dikkat edilenler arasında. Bu sebeple yeterince stresli bir yaşamdan sonra, kısa süreliğine de olsa gitmek istediğiniz yerin ulaşımı için de hem çok vakit harcamamak, hem de vardıktan sonra yorucu bir yolculuk yüzünden günlerce ekstradan dinlenmek için vakit kaybetmek istemezsiniz. Dolayısıyla hem ulaşımı kolay olsun, hem de konaklama seçeneği çok olsun, eh bir de gezilecek yerleri fazlaca olsun isteğinde bulunmak her ne kadar fazla isteklermiş gibi görünse de, söz konusu Bolu olduğunda aslında tüm isteklerinizden daha fazlası olduğunu iddia edebiliriz. Hem yaz tatili, hem de kış tatili severlerin buluşma noktası olan Bolu’da tatil yapmak için gerçekten çok doğru bir karar verdiniz. Özellikle Marmara Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlaması açısından oldukça merkezi konumda olan ve bir o kadar da huzurlu, sessiz ve sakin bir tatil vaat eden bir şehir olmasından kaynaklı, Bolu hakkında en çok merak ettiğiniz soru tabii ki Bolu’da gezilecek romantik yerler hakkında oluyor. Biz de bu yazımızda hafta sonu tatili için bile küçük bir huzur kaçamağı yapabileceğiniz yer olan doğa harikası Bolu hakkında bilgiler vereceğiz. 

Bolu, her mevsim doğasının farklı güzellikleriyle kendisine çağıran bir ekolojik sisteme sahip. Özellikle sonbaharda ağaçların yapraklarını dökmesiyle her yerde gün batımı hissi veren Bolu’da yazın da kışın da ayrı güzellikte ve romantiklikte. Bu durumu da canlı canlı yaşamak isteyenler için şimdi sıra geldi Bolu’da gezilecek yerler listesine. 

Abant Gölü ve Tabiat Parkı: Listemizin ilk sırasında Abant Gölü olmazsa olmazdı elbette. Çünkü Bolu denilince akla gelen Abant Gölü, her mevsim sunduğu kartpostal resmi görünümüyle eşsiz deneyim yaşamak isteyenlerin vazgeçilmez ve en popüler noktasıdır. Gerek düğün resimlerinin çekiminde, gerek kamp yapmak isteyen maceraperestlerin ve gerekse romantik bir kaçamak yapmak isteyen çiftler için eşsiz bir doğal güzellik sunan bu tabiat parkına yaya veya araçla giriş yapmak ücretli ancak oldukça cüzi miktarda olduğunu söyleyebiliriz. Burada yapabileceğiniz etkinlikler arasında doğaya dair aklınıza gelen her şeyi deneyimlemek mümkün. Bisiklet turları, at binmek, yürüyüş yapmak, organik yöresel ürünler alabilmek dahi burada yapılabilecekler arasında sıralanabilir. 

bolu'da gezilecek yerler abant gölü ve tabiat parkı

Yedigöller Milli Parkı: Bolu denilince romantik yerler arasında tabii ki doğal güzellikleri sıralamak olmalı. Özellikle Abant Gölü’ndeki o muhteşem deneyim sonrası, aynı huzuru farklı bir ortamda daha yakalayabileceğiniz Yedigöller Milli Parkı da yine kendinizi bu dünyada değilmişçesine hissettirecek başka bir yer. Çeşit çeşit bitki ve ağaç türünün en sahibi olan bu topraklar da oldukça etkileyici. Yedigöller’e ait resimlere bakıldığında görülebilecek göller arasında Deringöl, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Büyükgöl ve Seringöl manzaralarına şahit oluyorsunuz. Özellikle kamp yapmayı sevenlerin ilk tercihlerinden biri olan Yedigöller Milli Parkı, gün doğumundan batımına dek büyüleyici atmosferiyle başınızı döndürecek! 

bolu'da gezilecek yerler yedigöller milli parkı

Sünnet Gölü Tabiat Parkı: Bolu’nun eşsiz ve romantik güzellikleri arasında şimdi de Sünnet Gölü Tabiat Parkı’ndan bahsedelim. Bolu’nun her köşesi gibi burası da tamamen doğal bir güzel alanı ve Göynük mevkiinde yer alıyor. Çevresinden geçen nehirlerden beslenen heyelan gölünde doğal olarak balık tutmak da romantik bir etkinlik olabilir. Aynı anda doğanın sesine ek olarak kaz ve ördeklerin de size eşlik edeceğini söylemeden geçmeyelim. 

bolu'da gezilecek yerler sünnet gölü tabiat parkı

Gölcük Tabiat Parkı: Şimdi de sırada o meşhur bolu resimlerindeki göl kenarında tek başına duran evi görüp, keşke burada yaşasak hayalini kurduran yerdeyiz; Gölcük Tabiat Parkı. Özellikle çevre illerden sıklıkla ziyaret edilen bu yerin aslında yapay bir göl olduğunu bilsek de, doğanın o muhteşem büyüsü arasında yapaylıktan eser kalmadan tam anlamıyla bir doğa parçası olmuş durumda. Şehir merkezine de olan yakınlığı ile ve orman içindeki bu manzara, diğer noktalara göre daha sık ziyaret edilmekte ve aynı zamanda restoran, cafe gibi işletmelerin de yer aldığı tabiat parkındaki ahşap evlerde konaklamak da mümkün. 

bolu'da gezilecek yerler gölcük tabiat parkı

Aladağ Göksu Tabiat Parkı: Son olarak Bolu’da gezilecek romantik yerler listemizde yer alan Aladağ Göksu Tabiat Parkı’ndan bahsedelim. Burası da, diğer önerilerimizdeki tabiat parkları gibi yine ulaşımı kolay ve her mevsim ziyaret edilebilecek yerlerden. Ayrıca her ne kadar kamp alanı olarak oldukça meşhur ve tercih edilebilir olsa da, diğer yandan park alanı içerisindeki yayla evleri sayesinde de yine doğayla birlikte birkaç gün yaşama imkânına sahip oluyorsunuz. Koruma alanı olarak belirlenen park bölgesi içerisinde Aladağ Gölet’i de hem günübirlik ziyaretçiler için, hem de kamp yapanlar için yine doğanın muhteşem manzaralarından birini sunuyor.  
bolu'da gezilecek yerler aladağ göksu tabiat parkı


Yorum Gönder

0 Yorumlar