ANTALYA GEZİLECEK YERLER

ANTALYA'DA GEZİLECEK YERLER  

antalya'da gezilecek yerler

Yoğun bir senenin ardından yeni bir seyahat rotası belirlemeye çalışıyorsunuz ve aradığınız, hayalini kurduğunuz tatili Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yeri olan Antalya’da geçirmeye karar veriyorsunuz. Ancak her ne kadar Antalya’da tatil yapmak isteseniz de hiç bir ayrıntıyı kaçırmamak ve dolu dolu bir tatil geçirmek için de araştırmalar yapmaya başlıyorsunuz. Tam bu noktada Antalya’da gezilecek yerler yazımız, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylarıyla sorularınıza cevap verecek. 

Antalya Şehir İçinde Gezilecek Yerler 

Antalya denilince akla ilk gelen her ne kadar turizm potansiyeli olsa da, orada da günlük bir yaşam olduğu unutulmakta. Yüzlerce yıllık tarihi bir merkez olmasının yanı sıra, aynı zamanda doğa gezileri açısından da oldukça kaynak sağlayan Antalya, yalnızca turizm amaçlı değil, merkezinde dahi birçok kültürel ve tarihi yapısıyla da dikkatleri çeken bir şehirdir. Eğer gezmek algınız yalnızca popüler mekânlarda oturmaktan oluşmuyorsa ve gerçekten tarihe şahitlik etmek, doğayı solumak ve farklı deneyimler yaşamak amacındaysanız, Antalya bu açılardan sizlere fazlasıyla yetebilecek kapasitededir. 

Şehir merkezinde deniz ve plajları olması bakımından, istediğiniz her an denize girme şansınız olduğu bir kentten söz ediyoruz! Bu sebeple, Antalya’da şehir içinde bile birkaç dakikalık mesafeden sonra denize ulaşabilir ve yalnızca deniz keyfini bile anında çıkarabilirsiniz. Tabii ki bunun yanında yine Antalya merkezde gezilecek yerler hakkında ilginizi çekebilecek birçok yer ve yapıyı da yazımızda bulacaksınız. Bunlardan ilki olarak herkesin az çok bildiği ancak bilinenden fazlası olan Kaleiçi yer alıyor. 

antalya'da gezilecek yerler kaleiçi

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi denize her an ulaşabilme ihtimalinin ardından Kaleiçi ile başlamak çok doğru olacaktır. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Kaleiçi’nde hangi sokakta yürürseniz yürüyün mutlaka sonunda denize ulaşırsınız. Bu sebeple deniz ve tarihi doku tutkunlarının vazgeçilmez yeri olan Kaleiçi, özellikle Osmanlı zamanından kalma hayran bırakan evleriyle de turizmin odak noktalarındandır. Turizm açısından hareketli günlük yaşamı ve kalabalığı ile ve bir de hediyelik eşya ve restoranlar gibi mekânlarıyla da ilgi odağı olsa da, sizler sokaklardan geçerken başınızı yukarı kaldırdığınızda asıl çekiciliğin mimariye odaklandığınızda ne olduğunu çok iyi anlarsınız. Kaleiçi sınırları içerisinde aynı zamanda Bizans Dönemi’nde kilise olarak kullanılmış, çok ihtişamlı Yivli Minare de mevcuttur. Yüzyıllardan beri başarılı şekilde ayakta durabilmiş yapıyı da görmeden geçmeyin deriz. 

antalya'da gezilecek yerler yivli minare

Antalya merkezde gezilecek yerler listesindeki bir diğer yer ise Hadrian Kapısı. Özellikle Roma Dönemi mimari ve sanatına ilginiz varsa Üçkapılar olarak da bilinen bu yeri kesinlikle görmelisiniz. 

antalya'da gezilecek yerler hadrian kapısı

Bu başlıktaki son öneri olarak ise Karaalioğlu Parkı’ndan bahsedeceğiz. Muhteşem deniz manzarasını Mirador denen seyir tepesinden seyredebilme imkânı veren bu parkın Antalya sakinleri ve ziyaretçileri tarafından oldukça popüler olduğunu söylemek gerek. Bu parktan Beydağları’nın ihtişamıyla birlikte Konyaaltı’nın güzelliğini seyredebilmek sizlere harika bir keyif verecek.
 
antalya'da gezilecek yerler karaalioğlu parkı

Bahsettiğimiz birkaç öneri dışında Antalya merkezde Muratpaşa Camii, Hıdırlık Kulesi, birbirinden güzel sanat ve tarih kokan müzeler gibi daha onlarca gezilecek yer ve mekân mevcuttur tabii ki ancak en çok tercih edilenleri sıralayarak başlığı burada sonlandırıyoruz. 

antalya'da gezilecek yerler muratpaşa camii

Antalya’da Gezilecek Şelaleler

Antalya’da her ne kadar her arayışa cevap verecek tarzda gezi imkânı bulunsa da, burası aynı zamanda sahip olduğu coğrafi özelliği ve iklimi sayesinde doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir kent. Antalya sınırları dâhilinde çok sayıda ve güzellikte birbiriyle yarışan şelaleleri bulmak o kadar kolaydır ki; başka amaçla bu şehre gidenler dahi mutlaka bir şelaleye uğramadan geçmezler. Deniz gibi büyük bir güzelliğe sahip şehirde şelalelere de bu denli önem verilmesi ise onların hala gürül gürül varlıklarını devam ettirebilmelerini sağlamıştır. 

Antalya’da gezilecek şelaleler hakkındaki başlığımıza en bilindik ve en sevilen Düden Şelalesi ile başlıyoruz. Düzen Şelalesi hemen herkesin bildiği gibi çevresinde barındırdığı yemyeşil doğası ile de Antalya merkezden kaçıp kafasını dinlemek isteyenlerin günübirlik uğrak noktası dahi olmuştur. Kent merkezine yakın olması ve huzurlu doğası sayesinde ziyaretçilerini defalarca kendisine çeken şelale, Antalya ikliminden bağımsız serinlikte bir havaya da sahip. 

antalya'da gezilecek yerler düden şelalesi


İkinci bahsedeceğimiz şelale olan Kurşunlu Şelalesi de en az Düden kadar bilinen ve çok sayıda kişiyi cazibesiyle çekebilen bir ihtişama sahip. İki kilometrelik devasa bir kanyonun içinde yedi farklı küçüklü büyüklü şelalenin birleşerek oluşturduğu bu cennet köşesi de kocaman bir ormanın içinde hep aradığınız huzuru vermeye oldukça iddialı ve hevesli. 

antalya'da gezilecek yerler kurşunlu şelalesi

Antalya’ya gitmeye niyetli olan kim varsa sürekli kendisine mutlaka görmelisin denen şelalesinde sıra. Tabii ki burası Manavgat Şelalesi! Büyük bir alanı kapsaması ve suyun renginden doğanın cıvıltısına kadar sahip olduğu tüm güzelliğiyle görsel şölen tadındaki bu şelale, her sene yerli ve yabancı binlerce insanın akınına uğramasıyla da ünlüdür. 

antalya'da gezilecek yerler manavgat şelalesi

Bahsettiğimiz şelalelerin yanında daha az insan, daha çok doğa diyeceğiniz yerler de isterseniz; Sapadere Şelalesi hakkında da biraz bilgi verelim. Kendisi, adından da anlaşılacağı üzere Antalya merkeze oldukça sapa bir konumda ve Toroslar’da, kanyonun içinde bulunmasından kaynaklı merkez şelalelere göre daha sakin bir yerdir. Dolayısıyla uzun bir yolculuk ardından şelaleye ulaştığınızda sizleri asla pişman etmeyecek bir güzelliğe sahiptir.

antalya'da gezilecek yerler sapadere selalesi

Antalya’da Kışın Gezilecek Yerler 

Antalya’nın doğası, denizi, kültürü, tarihi ve şelaleleri derken, bir taraftan da havasından bahsetmemek elbette olmazdı. Ilıman iklimin tadının çıkarılabileceği bir şehir olmasından kaynaklı, tüm ülke karlar altındayken dahi burada açık havada çayınızı yudumluyor olabiliyorsunuz. Bu nedenle kışın tatil yapmak için fırsat bulanların da tercih ettiği Antalya’da kışın gezilecek yerler de elbette ki mevcut. Özellikle Ekim, Kasım gibi aylarda insan kalabalığının azalmaya başladığı ve daha rahat gezi imkânı sunan şehirde yazın tadını çıkarabildiğiniz her ne varsa yine yapabileceğiniz gibi; bir de çoğu kişinin hiç duymadığı bir kış turizm noktasına da sahip. Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya gibi sıcağıyla ünlü bir şehrin tam zıttı şekilde hizmete açılmış noktası. Bakırlı Dağ’ın yamaçlarına konumlandırılmış kayak merkezinde şehir merkezinde kara hasret kalınan tüm zamanların acısını çıkarabileceğiniz kadar kar mevcut. Hem Antalya yerlilerini, hem de yabancıları ağırlayan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’nın kışın bile odak noktası olmasını sağlıyor. 

antalya'da gezilecek yerler salıkent kayak merkezi


Yorum Gönder

0 Yorumlar