ANKARA GEZİLECEK YERLER

ANKARA'DA GEZİLECEK YERLER

ankara'da gezilecek yerler anıtkabir

Ankara’da Gezilecek Yerler
Bütün sene çalıştınız, koşturdunuz, yoruldunuz ve işte o birkaç günlük dinlenme vakti geldi! İstiyorsunuz ki hem ulaşımı kolay olsun yormasın, hem bütçenize uygun seçenekleri olsun aşmasın, hem de dolu dolu bir tatil geçirip döndüğünüzde zihninizde güzel hatıralar yer alsın. Ama bu sefer de nereye gideceğinize ve gittiğiniz yerde nasıl vakit geçireceğinize tam karar veremiyorsunuz değil mi? Size bu yazımızda Türkiye sınırları içerisinde, en ortada ve sanılanın aksine en çok etkinlik bulabileceğiniz bir yerden bahsedeceğiz; Ankara! 

Ankara hep başkent olma özelliği ve Anıtkabir dışında birçok önyargıya sahip, sanki hiç gezecek yeri yokmuş gibi dedikoduların odağında olsa da, aslında doğru bir planlama ile bütün tatil sürenizi dolu dolu geçirebileceğiniz ve çok da keyifli anılar kazanabileceğiniz bir şehirdir. Tabi ki gider gitmez ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etmelisiniz ancak bu yazımızda birkaç farklı kategoriye ayırarak zevkinize göre yerler seçebilmenizi sağlayacak, böylece Ankara’da gezilecek yerler hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz. 

Ankara’da Doğa Gezisi İçin Yerler
Bir dönemin belli tatil anlayışı her ne kadar her şey dâhil otellerde kapalı kalmak olsa da artık bu tatil şeklinin dinlenmek yerine aslında çok daha fazla yorduğu anlaşılmaya başlanmış ve bu sebeple daha huzur bulabilmek adına doğaya, yani aslımıza dönüşü aramaya başladık. Bu sebeple gezi planı için en çok arananlar listemizin başında Ankara’da doğa gezisi için yerler yer alacak. 

Ankara’ya ulaştıktan sonra her ne kadar büyük caddeler ve kalabalık sizleri karşılayacak olsa da gözünüz korkmasın çünkü hemen peş peşe en huzurlu bölgelerine götüreceğiz. Öncelikle gezinize Atatürk Orman Çiftliği ile başlamanızı öneriyoruz. Yaşadığımız şehir hayatlarında ağaçlara olan hasretinizi son bulduracak bu çiftlik, çok büyük bir alanda sessizlik ve huzurla sizleri kucaklayacak. 1925 yılında, isminden de anlaşılacağı üzere Atatürk’ün kurduğu bu çiftlikte aynı zamanda tarihin ve kültürün izlerini bulabileceğiniz müze ve sergi salonu gibi yapılar da mevcuttur. 

ankara'da gezilecek yerler atatürk orman çiftliği

Bir diğer doğa güzelliği olan Eymir Gölü de listemiz arasında. ODTÜ yerleşkesinde bulabileceğiniz bu gölü besleyen, başka bir doğa gezisi önerimiz olan Mogan Gölü. Dilerseniz piknik yaparak doğanın eşsiz güzelliğiyle bütünleşebilir, dilerseniz de mevcut restoran ve cafelerde biraz soluklanabilirsiniz. Eğer daha fazla spor aktivitesi ağırlıklı bir doğa gezisi tercih edecekseniz, Mogan Gölü daha da uygun olacaktır. Tenis kortları ve koşu yolu gibi Eymir’e göre daha fazla sporsal seçeneğe sahip.

ankara'da gezilecek yerler eymir gölü

Bunlara ek olarak Ankara’nın sembolü haline gelen Kuğulu Park, Göksu Parkı ve Seğmenler Parkı’da yine mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini alırken; aynı zamanda daha onlarca Ankara’da doğa gezisi için yerler olmasına rağmen en çok tercih edilenler olarak bizler şimdilik bu kadarına yer veriyoruz.  

ankara'da gezilecek yerler kuğulu park

Ankara’da Gezilecek Müzeler

Ankara her ne kadar siyasi özelliklerini ve görkemli yapıları ile bilinse de, yukarıda da bahsettiğimiz üzere doğal güzelliklerinin de yanı sıra tabii ki kültürel ve tarihi özellikleriyle de başkent oluşunu adeta kanıtlıyor. Ankara’da gezilecek müzeler listemize bu sefer Anadolu Medeniyetler Müzesi ile başlıyoruz. Anadolu’ya ait birçok tarihi ve kültürel eserin sergilendiği müzeye erişmek için Ankara Kalesi’ne rotanızı çevirmeniz yeterli. 

ankara'da gezilecek yerler anadolu medeniyetler müzesi

Bir diğer müze önerimiz ise Etnografya Müzesi oluyor. Etnografya Müzesi, Türk kültürünü anlatan ve 1924 senesinde yapılan bir müze olmakla birlikte, binanın yapısı ve görünüşü itibariyle de oldukça dikkat çekiyor. Eski yapılardan bahsetmeye başlamışken I. Ve II.TBMM binalarından da bahsetmemek olmaz. Özellikle 1957 senesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne çevrilen I.TBMM binası, tarihi dokusunu ve sahip olduğu anlamını günümüze dek ulaştırmış yapılardandır. 

ankara'da gezilecek yerler etnografya müzesi

Ankara’da Görülmesi Gereken Tarihi Yapılar

Tarihi yapılar denildiğinde akla ilk gelen her ne kadar yüzyıllık binalar olsa da bu kategoriye biz Aladağ’daki Hamamönü semtiyle başlayacağız. Bir değil birçok tarihi izler taşıyan yapının bir arada olduğu semtteki evler eski dönemdeki mimari tarzlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Ankara’da görülmesi gereken tarihi yapılar için bir diğer önerimiz ise Sağlık Tanrısı Asklepios için üçüncü yüzyılda inşa edilmiş olan Roma Hamamı olacak. Yüzyıllar öncesine ait olan bu eser günümüzde bile hala büyülü havasını koruyor. 

ankara'da gezilecek yerler roma hamamı

Tarihi yapılardan bir diğeri ise Arslanhane Camii’dir. Bu caminin en büyük özelliği Selçuklu Dönemi’nden kalma bir eser olmasıdır. Ahşap tavan ve işçiliği ile de Ahiliğin mütevazılığını yansıtması sebebiyle kıymetli yapılardandır. Daha da Akköprü, Pirinç Han, Gordion Antik Kenti gibi yapılar, Ankara’nın tarihi yapıları arasında sayılabilir. 

ankara'da gezilecek yerler arslanhane camii

Özetle, hem tarihi dokusunu, hem de modernliğini eş zamanlı olarak korumayı başarmış olan Ankara’da yazımızda bahsettiğimiz üzere birçok gezilecek yer mevcut olup, yazımızın sonlarında ekstra birkaç öneride daha bulunacağız. Özellikle çocuklu aileler için birlikte vakit geçirmekten oldukça keyif alacağınız Harikalar Diyarı Parkı, Tabiat Tarihi Müzesi ve Wonderland Eurasia Ankapark Tema Parkı da listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir. Ankara’da gezilecek yerler hakkında öneriler bizden, tüm bu yerlerin dolu dolu tadını çıkarmak sizden! Yorum Gönder

0 Yorumlar