AKDENİZ BÖLGESİ GEZİLECEK YERLER

Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler

Seyahatler her ne kadar belli bir şehir üzerinden planlasa da, aslında özel araçla yapmak istenen uzun soluklu bir seyahatte aynı yerde, aynı aktivitelerle vakit öldürmek yerine önceden planlayacağınız güzergâh üzerindeki tüm muhteşem yerleri sırasıyla ziyaret etmek de son derece keyifli olacak. Gündüz saatlerinde seyir halinde yolların ve manzaranın tadını çıkarırken zaman zaman durakladığınız noktalardaki eşsiz güzellikleri de görmeden neden geçesiniz ki? İşte bu sebeple bu yazımızda Akdeniz Bölgesi için baştan sona gezebileceğiniz en popüler yerleri sıralayacağız. 

Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listemiz için en popüler olan yerleri Fethiye, Kaş, Burdur, Isparta, Antalya ve Mersin’den belirledik. 


İlk olarak Akdeniz Bölgesi denilince akla sonradan gelmeye başlayan Salda Gölü ile başlayacağız. Hani belgesellerde ya da magazin haberlerinde Maldivler olarak gördüğümüz, bembeyaz kumu ve masmavi suları ile doğa harikası olarak görülen yerler var ya; işte Salda Gölü de Akdeniz Bölgesi’nin Maldivleri unvanı ile gittikçe daha da ünlenen bir yer haline geldi. Göle has bembeyaz görünümle birlikte gün batımında paraşütle atlama gibi faaliyetlere de katılabileceğiniz yerde, doğa yürüyüşü yaparak gölün manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz. 

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler salda gölü

İkinci durağımız ise tabii ki yine Burdur’a ait olan lavanta bahçeleri. Son dönemlerde fotoğraf karelerinde masal diyarı gibi dikkatleri üzerine çeken ve oldukça popüler olan lavanta bahçeleri, uçsuz bucaksız mor rengi ve eşsiz kokusuyla misafirlerini kucaklıyor. Gün batımında ya da doğumunda güneşe karşı muhteşem kareler yakalamanıza da izin verecek kadar cömert. 

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler lavanta bahçeleri

Sıralamanın bir diğer noktasında direksiyonu Isparta şehrine doğru kırıyoruz. Güller diyarı olarak bilinen kentte gül üretim bahçelerini ve gül ürünleri üretim merkezlerinden doğal ürünler alarak Eğirdir Gölü’ne doğru ilerleyebilirsiniz. Sırada o meşhur komando görselli yokuştan masmavi göle doğru inen yokuştasınız. Tam orada aracınızı biraz yavaşlatarak göle kuşbakışı bakmanın ve yeşil doğanın tadını çıkararak yola devam edebilirsiniz. Eğirdir Gölü’ne indiğinizde ise hem kahvaltı için, hem de yemek için oldukça lezzetli yemekler bulabileceğiniz restoranlar mevcut. Aynı zamanda göl kenarındaki çay bahçeleri ve kafelerde de çayınızı ya da kahvenizi yudumlayarak gölün tadını çıkarabilirsiniz. 

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler eğirdir gölü

Eğirdir’i geçtikten sonra artık Antalya iline doğru ilerleyebilirsiniz. Antalya tabii ki Akdeniz Bölgesi denilince akla ilk gelen şehir olmakla birlikte aynı zamanda tek başına dahi tüm Akdeniz’i temsil ettiğini söylemek çok da yanlış olmaz. Sahil kenti olması ve turizm potansiyeli sebebiyle oldukça ünlü olan kentin biz Kaş ilçesinden ve Alanya’daki birkaç güzelliğinden bahsederek ilerlemeye devam edeceğiz. Antalya sınırlarında Kaş, mutlaka görülmesi gereken turizm noktalarından biri ancak diğer ilçelere kıyasla daha sakin olduğunu söylemek mümkün. Kaş ile ilgili ilk söylenecek yer mutlaka farklı bir deneyim olması açısından Kaleköy’e uğramanız olacak. Buraya sadece denizden ulaşılabildiği için biraz vakit ayırmanız gerekecek ancak gittiğinize asla pişman olmayacak ve hatta dönmek istemeyeceksiniz. 

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler antalya kaş

Kaleköy’den sonra buraya kadar gelip yüzmemek olmaz diyerek, kalabalık plajların dışında bir koy bularak rahatça mercan maviliklerin derinlerine dalmadan da geçmemelisiniz. Ayrıca yüzmek yerine daha kültürel ve sosyal bir aktiviteye dâhil olmak isterseniz hemen Simena Antik Kenti’nin üzerinde kanoyla gezintiye çıkmalısınız. Sulara gömülü olan yerde kilisenin yanından kano ile geçmek de harika bir deneyim olacak. Bu arada, Antalya ile ilgili bu maddeye küçük bir Side Antik Kenti notu da düşmeliyiz ki; yapının muhteşemliği ve M.Ö. 7.yüzyıl gibi bir zaman diliminde inşa edilen kentteki devasa taşların işçiliğini görünce hayranlık duyacağınıza eminiz. 

akdeniz gezilecek yerler side simena antik kenti

·         Şimdi Antalya’nın Alanya kentine doğru uzanalım. Şehir planının Konya’nın Karatay ilçesine göre yapıldığı ve eski adının Alaiye olduğunu bildiğimiz ilçenin Selçuklu Dönemi’nde de seveni pek çoktu. Alanya’da turistik mekânlar yerine daha gezip görülesi yerleri seviyorsanız hemen Damlataş Mağarası’na doğru yola çıkın. Ayrıca Alanya Kalesi ve Dim Çayı’nı da görmeden dönmemelisiniz.

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler damlataş mağarası

Son olarak ise rotamızı Mersin’e doğru çizerken, Anamur’a oldukça yakın bir mesafede bulunan Mamure Kalesi ilk ziyaret noktanız olmalı. Dünyanın birçok yerinden de turistlerin en sık ziyaret ettiği nokta olan kalenin Karamanoğulları zamanında bakım ve onarımlarının yapıldığı bilinmekte fakat kimlere ait olduğu kesin olarak bilinmese de tarihi dokusunu solumak ayrı bir keyif olacak. Erdemli ilçesine yaklaşık 20-25 kilometre uzaklıkta, küçücük bir adanın üzerine dikilmiş Kız Kalesi’nde sıra. İstanbul’daki Kız Kulesi’ni aklınıza getirmiş olsa da isim ve suların ortasında olması sebebiyle benzese de aslında kökleri çok eski zamanlara dayanan muhteşem bir yapıttır. Öyle ki kalenin onarım ve restorasyonu dahi 1400’lü yıllarda yapılmış ve bu sayede günümüze dek ulaşabilmiştir. 

akdeniz bölgesinde gezilecek yerler mamure kalesiYorum Gönder

0 Yorumlar