MUĞLA GEZİLECEK YERLER

 Muğla'da Gezilecek Yerler

muğla gezilecek yerler listesi muğla gezi planı muğla gezi rehberi muğla gezi yerleri muğla gezi turları


    Büyük bir bölümü Ege Bölgesinde bulunan Muğla’nın küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi toprakları içerisindedir. 13 tane ilçesi olan Muğla, gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Bu yazımızda Muğla’nın ilçelerini inceleyerek seçtiğimiz; Muğla’da gezilecek yerler, yapılabilecek aktiviteler ve konaklama imkanları hakkında bilgi vereceğiz.

Muğla’da Gezilecek Yerler

fethiyede gezilecek yerler marmariste gezilecek yerler ölüdeniz gezilecek koylar ölüdeniz gezilecek mekanlar

1.      Ölüdeniz

Kuşkusuz Muğla’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Ölüdeniz, Muğla Fethiye’de bulunmaktadır. Muğla’ya 131kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz’e ulaşım kolaydır.

Ölüdeniz; sakin, berrak ve mavinin her tonunu içinde bulunduran denizi ile doğa harikasıdır. Muğla’ya yolunuz düşerse uğramadan geçmemeniz gereken bu yerde, yüzmek ve güneşlenmek dışında su sporları, yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

2.      Sedir (Kleopatra) Adası

Sedir veya Kleopatra Adası, Muğla’nın Marmaris ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Adını Kleopatra ile ilgili bir aşk efsanesinden alan adaya yabancı ve yerli turistlerin ilgisi fazladır.

Temiz ve sığ denize, trekking için uygun yollara, piknik alanlarına sahip adaya mutlaka uğramanızı öneririz.

sedir adası kleopatra plajı sedir adası kleopatra plajı gezilecek yerler Sedir Adası Kleopatra Koyu nerede

3.      Eski Datça

Eski Datça, Datça’nın en eski yerleşim yeridir. Hayranlık uyandıran mimarisi, sıcak sokakları ile görülmeye değer güzelliktedir. Muğla’da şehrin gürültüsünden uzak bir tatil yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz yerlerden olan Eski Datça’da konaklama imkanları da mevcuttur.

4.      Köyceğiz

Adını Köyceğiz Gölü’nden alan Köyceğiz, Muğla’nın bir ilçesidir. Ahşap evlerin bulunduğu Köyceğiz, Muğla’da Gezilecek Yerler Listesinde sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları sayesinde yer almaktadır.

Kaunos Antik Kenti, Ak Köprü, Gedova, Eski Evler, Yuvarlakçay, Ağla Yaylası bölgede görülmesi gereken yerlerdendir. Aynı zamanda yapılan tekne turları sayesinde İztuzu plajı gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

5.      İztuzu Plajı

Doğallığını kaybetmemiş İztuzu plajı, 4.5 kilometre uzunluğundadır. Tatlısu ve tuzlu suyun buluşma noktası olan denizi ile eşsiz bir doğa harikası olan plaj, caretta carettaların yaşam alanlarındadır. Pek çok ödüle sahip olan bu plajı, sizler de Muğla gezinize dahil etmelisiniz.

6.      Bodrum Kalesi

Özellikle yaz turizminde vazgeçilmez bir yer tutan Bodrum, plajları ve gece hayatı dışında sahip olduğu tarihi eserlerle de dikkatleri çekmektedir. Bodrum Kalesi, Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmış önemli tarihi kalelerden biridir. İki liman arasına inşa edilmiş kalenin doğal güzellikle buluştuğu nokta insanın doğayla olan en güzel iş birliklerindendir.

Muğla’nın en çok tercih edilen ilçelerinden biri olan Bodrum’a giderseniz kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın.

azmak nehri nerede azmak nehri gezilecek yerler akyaka azmak nehri gezilecek yerler

7.      Azmak Nehri

Muğla Akyaka’da bulunan Azmak Nehri, yaklaşık 3 kilometre uzunluğundadır. Sunduğu muhteşem manzarası ile Muğla’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biridir. Huzuru sonuna kadar hissedebileceğiniz bu manzara eşliğinde, balık ziyafeti yapabileceğiniz birçok balıkçı restoranı bulunmaktadır. Gündüz ve akşam ayrı zevk veren bu nehri ziyaret ederseniz, çok keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

8.      Knidos Antik Kenti

Datça yarımadasında bulunan Knidos Antik Kenti, 2600 yıllık tarihiyle ziyaretçilerini beklemektedir. Tarihi kalıntıların, berrak sularla buluştuğu noktada bulunmakta olan kent, uzunca bir iskeleye sahiptir. Antik kentin simgelerinden biri haline gelmiş Afrodit Heykeli, buraya olan ilgiyi arttırmıştır.

Eğer tarihe veya mimariye ilginiz varsa Knidos Antik Kenti, Muğla’da gezmeniz gereken yerlerden biridir.

kelebekler vadisi gezilecek yerler kelebek vadisi nerede Fethiye gezilecek Yerler

9.      Kelebekler Vadisi

Fethiye’de bulunan Kelebekler Vadisi’ni duymayan çok az kişi kalmıştır. Ama biz yine de Muğla’da Gezilecek Yerler Listesine eklemeden geçemedik.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kelebekler Vadisi, adını aldığı 80 çeşit kelebeği ve doğası ile eşsiz güzelliktedir. Yapılabilecek aktiviteleri de kelebekleri gibi çeşitli olan bu vadiyi ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

10. Marmaris

Muğla’nın ilçelerinden biri olan Marmaris, her yönüyle gezilmesi gereken bir yerdir. Birçok ünlü koy ve plaja ev sahipliği yapan ilçe, turizmin eğlence ve kültür noktalarındandır. Dalyan, İçmeler, Marmaris Kalesi, Cennet Adası, Turgut Şelalesi, ilçede görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçıdır. 

fethiye marmaris bodrum gezilecek yerler muğla gezilecek yer listesi

Muğla Gezilecek Yerler Listesi

  1. Ölüdeniz
  2. Sedir (Kleopatra) Adası
  3. Eski Datça
  4. Köyceğiz
  5. İztuzu Plajı
  6. Bodrum Kalesi
  7. Azmak Nehri
  8. Knidos Antik Kenti
  9. Kelebekler Vadisi
  10.  Marmaris

Yorum Gönder

0 Yorumlar