KAYSERİ GEZİLECEK YERLER

Kayseri Gezilecek Yerler
Kayseri Görülmesi Gereken Yerler 

    Ülkemizde en çok ziyaret edilen şehirlerden birisi de Kayseri ilidir. Ankara ve Konya'dan sonra İç Anadolu'nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezidir. Görkemli Erciyes dağı eteklerinde kurulmuş gelişmiş bir kenttir. 

    Bir çok medeniyetin uğradığı topraklara sahip Kayseri; tarihsel süreçte Hitit, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Tarih bir çok dönüm noktalarında önemli yere sahip Kayseri günümüzde bir sanayi kenti olarak akıllara gelse de birçok saklı doğal ve kültürel güzelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Bu yazımızda Kayseri’de gezilecek görülmesi gereken yerleri kısaca göstermeye çalıştık.

kayseri gezilecek yerler listesi kayseri gezilecek yerler merkez kayseri gezilebilecek yerler


ERCİYES DAĞI

    3916 metre yükseklikte bulunan Erciyes dağı, Kayseri’nin her noktasından belirgin bir şekilde görülebilen bir yerdir. Şehir merkezine yaklaşık 15-20 dakika uzaklıktadır. Özellikle kış turizmi açısından meşhur ve oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde  en çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan kayak merkezleri arasında bulunmaktadır. Kayak severlerin uğrak noktası olan Erciyes dağı çeşitli etkinliklere ve şenliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem kar manzaralı kış günlerinde ziyaretçilerin içini ısıtacak türden güzellikleri vardır. Kayseri’ye gelmişseniz eğer Erciyes dağını ziyaret etmeden oradan ayrılmayın.
kayseri erciyes dağı bilgi kayseri erciyes dağı gezilecek yerler Kayseri merkezde gezilecek Yerler


AĞIRNAS YERALTI ŞEHRİ

    Şehir merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunan bu yer, tıpkı Nevşehir ilinde bulunan yer altı şehri gibi bir yer altı şehridir. Yer altında oyularak inşa edilmiş bu şehir günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce insanların hayatlarını sürdürdüğü büyük bir yaşam alanıdır. Bir rivayete göre Ağırnas yeraltı şehrinde bulunan odalar Nevşehir’deki, yeraltı şehri ile bir noktada buluşmakta ve o dönemde burada yaşayan insanların olası bir durumda bu noktaya rahatlıkla gelebildikleri düşünülmektedir. Bunun ile ilgili çeşitli arkeolojik kazılar yapılmış ve bu tez oldukça güçlendirilmiştir. Muhteşem mistik bir havaya sahip olan bu yer altı şehri birçok özelliği barındırmasından ötürü, ziyaretçilerini inanılmaz derecede etkilemiştir. Mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.


MİMAR SİNAN EVİ

    Dünyaca ünlü yapıları tasarlayan ve bunların yapımı için emek harcayan, ayrıca günümüzde hala, o dönemde inşa etmiş olduğu tarihi yapıların gizemi çözülememiş ve Osmanlı döneminin baş mimarlığını yapmış Mimar Sinan’ın doğduğu ve yaşadığı ev Kayseri sınırları içerisinde bulunan Ağırnas bölgesindedir. Sinan evi hafta boyunca ziyaretçilere açık ve ücretsizdir.
kayseri tarihi yerler Kayseride hafta sonu nereye gidilir

SULTAN SAZLIĞI

    Şehrin Develi ve Yeşilhisar İlçeleri arasında bulunan Sultan Sazlığı, Kayseri'nin gezilecek yerlerinden birisidir. İsmini Osmanlı dönemi sultanlarının avlak bölgesi olmasından dolayı almıştır. Bu yer ülkemiz üzerinden göç eden kuşların barınma ve dinlenme noktasıdır. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan bu bölge koruma altına alınmıştır. Ayrıca sulak bir bölge olduğu için doğal güzellikleriyle de ziyaretçilere benzersiz bir manzara sunmaktadır.
Kayseri En İyi Tarihi ve Turistik Yer Kayseri Gezilecek Yerler


KAPALIÇARŞI ve KAZANCILAR ÇARŞISI 

    Kentin bugünkü kültürel değerlerini en iyi yansıtan yerdir. Kayseri denilince akla gelen iki şeyi yani pastırma ve mantıyı imal eden dükkanların ve çeşitli restoranların bulunduğu çarşıdır. Kayseri’ye gelip bu çarşıya uğrayarak mantı yemeden ve hediyelik sucuk ve pastırma yaptırmadan buradan ayrılmak olmaz.

kayseri gezilecek yerler listesi kayseri gezilecek yerler merkez kayseri gezilebilecek yerler


GEVHER NESİBE HATUN MEDRESESİ

     Anadolu’nun ilk tıp merkezleri arasında gösterilen bu medrese ve şifahane Selçuklu sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yıllarında kız kardeşi için yaptırılmıştır. Burası o dönemde şifa arayan insanların uğrak noktası haline gelmiştir. Ağır hastalığı bulunan birçok kişi buraya gelerek şifa bulmuş ve iyileşmiştir. Ayrıca bir medrese olması nedeniyle de dönemin önemli hekimlerini eğitmiş ve onları yetiştirmiştir. Selçuklu mimarisinin tüm örneklerini sergileyen Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahanesi günümüzde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak ziyaretçilerini beklemektedir. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar