FETHİYE GEZİLECEK YERLER

 FETHİYE'DE GEZİLECEK YERLER

Fethiye'de gezilecek yerler Fethiye'de nerelere gezilir Fethiyede ne yapılmalı Fethiye'de tatile nereye gidilir

    Turizm denince ülkemizde akla ilk gelen şehirlerden biri olan Fethiye, Muğla’nın 13 ilçesi içinden ikinci en büyüğüdür. Özellikle yaz zamanlarında berrak denizi ve doğal güzellikleri sayesinde tatilcilerin vazgeçilmez duraklarından biri olan şehir, kış zamanlarında da tarihi kalıntılarıyla ilgiyi üzerine çeker.

Yapılabilecek çeşitli aktiviteler ile macera severlerin de yüzünü güldüren Fethiye’de gezilecek yerler, yapılabilecek aktiviteler, kalınabilecek yerlere birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Ölüdeniz Fethiye gezilecek Yerler fethiye gezilecek yerler resimli fethiye'nin doğal güzellikleri Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi

Fethiye’de Gezilecek Yerler

1.      Ölüdeniz

    2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiş Ölüdeniz, Fethiye’nin en bilinen destinasyonudur. Sakin, ılık ve berrak denizinin yanı sıra yapılabilecek çokça aktiviteye sahip olması da tatilcileri kendine çeker.

    Doğal güzelliği ile sizleri büyüleyecek bu yerde, yamaç paraşütü, safari, tekne turları gibi aktiviteler yapabilir, tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

kelebek vadisi nerede kelebek vadisi kamp alanı kelebekler vadisi - ölüdeniz fethiye

2.      Kelebekler Vadisi

    Fethiye’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan: Mavi ve yeşilin harmanlandığı Kelebekler Vadisi, adını almasına sebep olan 80 adet kelebek çeşidiyle, Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliklerinden biridir.  

    Fethiye’ye yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bu yerde, trekking yapabilir, olağanüstü güzellikte doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca vadinin tadına doyamayanlar için otel yerine konaklama için tercih edilebilecek kamp alanları ve bungalovlar mevcuttur. 

kabak koyu nasıl gidilir kabak koyu otelleri fethiye kabak koyu nerede

3.      Kabak Koyu

    Ulaşımı zahmetli olmasına karşın, buna değecek olan yerlerden biri, Kabak Koyu. Fethiye’ye 33km uzaklıktaki koya ulaşım, tekne veya özel araçla sağlanabilir. Özel araçla ulaşım sağlayanlar, bir yerden sonra yürümek zorunda kalacağından tekne ile ulaşım daha çok tercih edilmektedir.

    Doğa ile baş başa kalabileceğiniz, stresten uzak bir tatil istiyorsanız rotanızı Kabak Koyu’na çevirebilirsiniz. Konaklamak için kamp alanı, pansiyon ve bungalov seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Fethiye çalışta ne yapılır Fethiye'nin en güzel tatil yeri neresi

4.      Çalış Plajı

    Fethiye’nin merkezinde bulunan Çalış plajı, uzun kumsalı, hafif esintili havasıyla turistleri ve tatilcileri kendine çekmektedir. Günün en güzel battığı yerlerden biri olmasıyla romantik dakikalar yaşamak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir. Ailelere, çiftlere uygun olan bu plajda su sporları da yapılabilmektedir.

    Fethiye merkezinde bulunduğu için çevresinde konaklanabilecek oteller, kiralık villalar, pansiyonlar mevcuttur. Aynı zamanda bölgenin geceleri, aktif ve canlı olan yaşantısı da sizleri keyiflendirebilir.

katrancı koyu kamp fethiye Katrancı Koyu Plajı Fethiye Katrancı Koyu kamp fiyatları

5.      Katrancı Koyu

    Bir tabiat parkı içerisinde yer alan Katrancı Koyu’nun Fethiye merkezine uzaklığı 16 kilometredir. Park, üç bölgeye ayrılmaktadır: 1.bölge günübirlik gelenler, 2.bölge kamp yapanlar; 3.bölge piknik yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Her bölge aynı giriş ücretine sahiptir.

    Sahip olduğu 2 koyun denizi de dingin ve sığdır. Bu nedenle çocuklu aileler veya iyi yüzme bilmeyenler için uygun bir seçenek oluşturmaktadır. Aynı zamanda birçok imkânı sağlayan koy doğaseverlerin için de oldukça uygundur.

Şövalye Adası nasıl Gidilir Fethiye Şövalye Adası nerede fethiye gezi rehberi

6.      Şövalye Adası

    Fethiye’de bulunan Şövalye Adası bölgenin yerleşim olan tek adasıdır. Adaya Çalış Plajı’ndan kalkan tekneler aracılığıyla ulaşım sağlanmaktadır.

    Adada bulunan kale kalıntıları, mozaikler ve sarnıçlar, genellikle adaya adını veren Rodos şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır. Ada konaklanabilecek otelleri, restoranları, piknik alanları ve etkileyici tarihi ile yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Fethiye'de nerede mangal yapılır Fethiye'de nerede balayı yapılır

7.      Saklıkent Kanyonu

    Yıllar öncesinde kalkerli yapısı sayesinde kanyona dönüşen bu bölge, Fethiye’nin 45 kilometre uzaklığındadır.

    Saklıkent Kanyonu’nun hayranlık uyandıran doğal güzelliğinin yanı sıra engellerle dolu yolları sizlere keyifli maceralar yaşatabilmektedir. Rafting ve yürüyüş alanlarıyla meşhur olan kanyonu gezerken profesyonel bir ekipten yardım almakta fayda vardır. Aynı zamanda bungee jumping ve zipline da burada yapılabilecek aktivitelerdendir.

    Yorucu aktiviteler sonrası su üzerinde bulunan yer sofralarında yemek yiyebilir, satılan organik ve yöresel gıdalardan alabilirsiniz.  

Fethiye de gezilecek Yerler kanyon Tlos Antik Kenti hikayesi tlos antik kenti nerede fethiye

8.      Tlos Antik Kenti

    Tlos Antik Kenti, doğal güzelliklerinin yanında tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapan Fethiye’nin en meşhur tarihi yerlerindendir. UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde geçici olarak bulunan kent, günümüze ulaşmış en eski yerleşim yerlerinden biridir.

    Tarihi ve efsaneleri ile ruhunuza dokunacak bu yeri de Fethiye’de gezilecek yerler listemize eklemeden geçemedik.

Yorum Gönder

0 Yorumlar