ANKARA GEZİLECEK EN GÜZEL YERLER

 Ankara’da Gezilecek En Güzel 6 Yer

ankara gezilecek yerler Ankara Kızılay'da gezilecek Yerler Ankara'nın turistik yerleri

    13 Ekim 1923 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olan Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Etrafı; Eskişehir, Bolu, Konya, Kırıkkale, Çankırı, Kırşehir, Konya ve Aksaray ile çevrilmiş olan Ankara hem siyasi hem de coğrafi olarak Türkiye’nin merkezi konumunda. Turizm alanında da önemli bir yeri olan Ankara, şehir içerisinde ve çevresinde birçok tarihi, turistik ve doğal mekana ev sahipliği yapıyor. “Peki, Ankara’da gezilecek yerler nereler?” diye soruyorsanız, işte sizin için Ankara’da dört  mevsim gezebileceğiniz yerler için kısa bir rehber!

ankara'da gezilecek doğal yerler ankara'daki tarihi evler ankara gezilecek parklar

1)      Anıtkabir

    Ankara’da gezilecek yerlerin başında tabii ki de Anıtkabir geliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat yeri olan Anıtkabir, Çankaya ilçesine bağlı Tandoğan’ın tam merkezinde yer alıyor.  Anıtkabir, birçok farklı bölümden oluşmasına rağmen gezilecek yerlerin neredeyse tamamı Anıt Bloku içerisinde yer alıyor.

    Anıtkabir, 3000 metrekarelik bir alanda kurulu olan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesini de içerisinde barındırıyor. 4 farklı bölümden oluşan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinin birinci bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’e ait özel eşyalar bulunuyor. ikinci bölümünde  Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na ait tablolar, üçüncü bölümünde Millî Mücadele ve yapılan devrimlerle ilgili detaylı bilgilerini aktaran belgeler, dördüncü bölümünde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi kütüphanesinden bazı kitaplar sergileniyor. Şeref Salonunun alt kısmında yer alan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara’ya yolu düşen herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken bir yer.

2)      Kızılay Meydanı

    Şehrin hareket ve eğlence bakımından en yoğun merkezlerinden biri olan Kızılay Meydanı, adını Kızılay Genel Merkez Binası’ndan alıyor. Alışveriş merkezlerini ve çok fazla sayıda eğlence mekanını bir arada bulunduran Kızılay Meydanı, Ankara’da gezilmesi gereken meydanların başında geliyor. Üstelik Kızılay Meydanına havaalanı ve otogarda bulunan toplu taşıma araçlarıyla da kolayca ulaşabilirsiniz.

3)      Ankara Kalesi

    Ankara’da gezilecek tarihi yerlerin başında gelen Ankara Kalesi,  Ankara’nın Altındağ ilçesinde yüksek bir tepede konumlanıyor. Tüm Ankara tarihine şahitlik etmiş olan Ankara Kalesi, M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren Galatlardan Osmanlı Devletine kadar birçok devlete medeniyetin de varlığına şahit olmuştur.

    Tarihin yaşayan tanıklarından biri olan Ankara Kalesine, Ulustan kalkan geçen metro,otobüs ve benzeri toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün. Üstelik Ankara Kalesine giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. 

Kızılay gezilecek yerler ankara gezilecek yerler doğa ankara tarihi yerler

4) Anadolu Medeniyetler Müzesi

    Ankara gezilecek müzelerden bir diğeri  Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarih ve arkeoloji müzesi Anadolu Medeniyetler Müzesi’dir. Paleolitik Çağdan günümüze kadar geçen zamanın tarihi ve kültürel mirasına ev sahipliği yapmasından dolayı 1997 yılında Avrupa genelinde “Yılın Müzesi” seçilmiştir. 
    Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında Kurşunlu Han ve eski Mahmutpaşa binalarında hizmet vermektedir. Müze giriş ücreti 36 Türk Lirasıdır. Ancak Müzekart’a sahipseniz müzeyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

türkiye'de gezilecek yerler ankara gezi rehberi Ankara gezi planı örneği

5)      Ankara Botanik Parkı

    Şehrin göbeğinde, Atakule’nin arkasına gizlenmiş Ankara Botanik Parkı, olağanüstü güzelliğiyle Ankara’da gezilecek en güzel parklardan biri. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan, 65.000 metrekarelik alana yayılan Ankara Botanik Parkının tam ortasında devasa bir havuz, çocuk parkı ve muazzam güzellikle çiçeklere ev sahipliği yapan bir çiçek serası bulunmakta. Ankara Botanik Parkına girdiğiniz zaman kendinizi bambaşka bir coğrafyada hissetmeniz mümkün. 

ankarada gezilecek en güzel yerler ankarada gezilecek en iyi yerler ankaranın gezilecek en güzel yerleri

06)Eymir Gölü

    Ankara’da ODTÜ sınırları içerisinde yer alan Eymir Gölü, Ankara'da görebileceğiniz en güzel göllerden bir tanesi. Kış aylarında donması sebebiyle özellikle kış aylarında görsel bir şölene dönüşen Eymir Gölü; dört mevsim gidebileceğiniz, piknik gibi çeşitli aktivitelerle vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Göl, 05:00 ve 22:00 saatleri arasında ziyarete açık. Üstelik giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar